Pandemia Polityka i Społeczeństwo

Niedzielski ostrzega przed czarnymi scenariuszami rozwoju pandemii. Te liczby przerażają. Jesteśmy na nie przygotowani?

Fot: Krystian Maj/KPRM

W Polsce przekroczono barierę 100 tysięcy zgonów z powodu COVID-19. Adam Niedzielski ostrzegał przed czarnymi scenariuszami rozwoju pandemii. – To liczby nawet powyżej 200, 300 tysięcy – mówił minister zdrowia.

We wtorek ministerstwo zdrowia poinformowało o 11 406 nowych zakażeniach koronawirusem i 493 zgonach. To oznacza, że w Polsce przekroczona została granica 100 tysięcy zgonów covideowych od początku pandemii.

Czego możemy spodziewać się w najbliższych dniach? Adam Niedzielski przyznał, że trzeba przygotować się na wzrost zakażeń.

Minimum mieliśmy w ostatnich dniach grudnia, patrząc na siedmiodniowe średnie. Minimum mamy za sobą. Teraz raczej trzeba się spodziewać systematycznych wzrostów. One nie będą duże – powiedział minister zdrowia w programie „Rozmowa Piaseckiego” na antenie TVN24. Niedzielski stwierdził, że „na razie nie mamy eskalacji związanej z omikronem”.

Udział tej mutacji był trzyprocentowy w piątek, a w poniedziałek już siedmioprocentowy – powiedział minister.

Szef resortu zdrowia mówił też o ponurych scenariuszach rozwoju pandemii. Eksperci przewidują, że w pesymistycznym przypadku czeka nas nawet 150-200 tys. zakażeń dziennie.

Jesteśmy cały czas w dużym okresie niepewności i ryzyka. Cały czas gromadzimy wiedzę, obserwujemy inne kraje. Musimy brać pod uwagę zarówno scenariusze najbardziej czarne, jak i te mniej katastroficzne – powiedział Adam Niedzielski. – Najbardziej czarne scenariusze to liczby powyżej 100 tysięcy zakażeń dziennie, które są przerażające. To liczby nawet powyżej 200, 300 tysięcy, ale to budowanie scenariuszy na bardzo konkretnych założeniach, które nie zawsze wiemy, czy są rzeczywiste. Staramy się przygotować na każdy scenariusz – zapewnił minister zdrowia.

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie