Polityka i Społeczeństwo

Niedzielski mówi Kaczyńskiemu “sprawdzam”? Minister zdrowia grozi dymisją, znamy warunek, jaki stawia szefowi PiS

Fot: Krystian Maj/KPRM

Partie opozycyjne zastanawiają się nad złożeniem wniosku o wotum nieufności wobec Adama Niedzielskiego. Być może nie będzie to potrzebne – według nieoficjalnych doniesień minister zdrowia sam grozi dymisją, jeśli PiS nie przeforsuje tzw. ustawy Hoca.

Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej, którego twarzą stał się poseł Czesław Hoc, od początku spotkał się z ostrym sprzeciwem antyszczepionkowców z klubu PiS. Projekt utknął w Sejmie, nie pomogło nawet spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z frakcją sceptyków i mocne złagodzenie projektu. Prezes nie jest w tej sprawie stanowczy, ponieważ antyszczepionkowcy grożą, że jeśli ustawa przejdzie, przestaną popierać rząd. A przy kruchej sejmowej większości, każdy głos jest dla PiS na wagę złota.

Fiasko projektu jest dla opozycji sygnałem, że Adam Niedzielski ma słabą pozycję w rządzie. Nieoficjalnie mówi się, że partie opozycyjne planują złożyć wniosek o wotum nieufności wobec ministra zdrowia. Co ciekawe, gdyby doszło do takiego głosowania, wraz z opozycją zagłosowaliby zapewne także antyszczepionkowcy. Opozycja waha się, bo istnieje obawa, że nowy szef resortu będzie gorszy, może sprzyjający koronasceptykom.

Istnieje ryzyko, że kolejny minister będzie jeszcze gorszy. Niedzielskiemu nie można zarzucić, że świadomie łasi się do antyszczepionkowców – mówi portalowi WP poseł Koalicji Obywatelskiej.

Być może wniosek nie będzie jednak potrzebny, bo – jak donosi RMF24 – sam Adam Niedzielski mówi „sprawdzam”. Podczas rządowych spotkań minister ma sugerować, że jeśli ustawa Hoca nie zostanie przyjęta, odejdzie on z pracy w resorcie. Po poniedziałkowej konferencji prasowej Niedzielskiego można odnieść wrażenie, że twarda postawa przyniosła pewien efekt – szef resortu przyznał, że dostał zapewnienie od Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego, iż „ustawa będzie procedowana, poddana drugiemu czytaniu”. Weryfikacja obietnic prezesa i premiera może nastąpić już w przyszłym tygodniu – najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na dni 26 i 27 stycznia.

Źródło: RMF24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie