Polityka i Społeczeństwo

Nie żyje były minister edukacji. Był autorem słynnej reformy oświaty

Nie żyje Mirosław Handke. Były minister edukacji w rządzie Jerzego Buzka miał 75 lat.

Mirosław Handke zmarł w wieku 75 lat – tę smutną informację podało RMF FM. Wiadomość potwierdziła w rozmowie z Onetem rzeczniczka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, której Handke był rektorem.

Mirosław Handke urodził się w 1946 roku w Lesznie. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 5 lat później obronił doktorat na AGH. W latach 1993-97 pełnił funkcję rektora tej uczelni.

W 1997 roku został powołany na ministra edukacji w rządzie Jerzego Buzka. Resortem kierował do roku 2000. To właśnie on przeprowadził w 1999 roku reformę oświatową, która zmieniała strukturę oświaty na 6-letnią szkołę podstawową, 3-letnie gimnazjum i 3-letnie liceum. Reforma wprowadzała też system egzaminów po szkole podstawowej i gimnazjum.

Mirosław Handke pracował też naukowo. Był autorem około 100 prac naukowych. W 2011 Bronisław Komorowski zdecydował o odznaczeniu go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 Andrzej Duda nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie