Pandemia Polityka i Społeczeństwo

Nie wyrzucajcie maseczek. Już wkrótce pandemia może powrócić. “Czarny scenariusz mówił nawet o 30 tys. hospitalizacji”

Fot: Krystian Maj/KPRM

Nie ma już codziennych raportów o licznie zakażeń koronawirusem, ale covid nadal jest wśród nas. Czy jest możliwa kolejna fala pandemii?

Koronawirus, covid, zakażenia, obłożenie łóżek szpitalnych, liczba zgonów – te terminy towarzyszyły Polakom przez dwa lata. W połowie kwietnia resort zdrowia zmienił system informowania o nowych przypadkach ze względu na mniejsze zainteresowanie opinii publicznej. Covid jednak nie zniknął i nadal jest wśród nas.

Kolejna fala pandemii?

Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem RMF FM. Na antenie radia poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej oraz o covidowych prognozach na jesień.

Cały czas epidemia jest z nami, przypadki występują. W ostatnim czasie jest ich góra 300 dziennie, ale widzimy w Europie tendencję do zwiększania liczby zakażeń – mówił szef resortu zdrowia. Jak dodał, krótkookresowe prognozy mówią o przejściowym zwiększeniu liczby zakażeń na początku lipca i to może być nawet około tysiąca przypadków dziennie.

Adam Niedzielski uchylił też rąbka tajemnicy na temat scenariuszy epidemicznych z jakimi możemy się zderzyć na jesieni.

Najczarniejsze prognozy na jesień mówią o kilkudziesięciu tysiącach przypadków zakażeń dziennie. Czarny scenariusz mówił nawet o 30 tys. hospitalizacji – powiedział.

Wyraził nadzieję, że przyspieszenie zjawisk pandemicznych po wakacjach “nie będzie wymagało od nas zmiany czy zniekształceń dotyczących życia społecznego i gospodarczego”.

Zmiana systemu raportowania

W połowie kwietnia ministerstwo zdrowia poinformowało o zmianie systemu raportowania o nowych przypadkach zakażeń. Do tej pory szczegółowe statystyki były publikowane codziennie. Od kwietnia podawane są zbiorcze dane z całego tygodnia. Resort argumentował, że jest to spowodowane mniejszym zainteresowaniem opinii publicznej. Ponad miesiąc wcześniej wybuchła wojna w Ukrainie.

Ostatni raport ministerstwa jest za okres 16.06,2022-22.06.2022 r. i mówi o 1341 zakażeniach. najwięcej przypadków odnotowano w woj. mazowieckim i śląskim. W tym czasie wykonano prawie 23 tys. testów, a liczba pacjentów covidowych w szpitalach wyniosła 287 osób.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1539526277480202241

Źródło: RM FM 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie