Polityka i społeczeństwo

Nie wszyscy w PiS wierzą w wielki wyborczy sukces? Zaskakujące wyznanie Elżbiety Rafalskiej

Fot. Flickr

Prawo i Sprawiedliwość już nie dominuje – takie komentarze pojawiają się najczęściej po opublikowaniu dwóch ostatnich sondaży przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wczoraj “Gazeta Wyborcza” pokazała badanie Kantar Millward Brown, gdzie nie tylko PiS traci prowadzenie na rzecz Koalicji Europejskiej, ale odnotowuje olbrzymi spadek poparcia w dużych miastach i wśród najmłodszych wyborców, z kolei dziś “Rzeczpospolita” donosi za pracownią IBRIS, że PiS owszem jeszcze prowadzi (40%), ale KE depcze partii Jarosława Kaczyńskiego po piętach (38%). Takie prognozy wyborczych wyników sprawiły najwyraźniej, że wiara w wielki sukces wyborczy i znaczne zwiększenie pisowskiej delegacji europosłów w Brukseli wyraźnie spadła.

Wielu ważnych polityków PiS, którzy mają zostać wystawieni na listach zdążyło już oszacować swoje szanse na objęcie mandatu i zaczynają się zastanawiać, czy gra jest warta świeczki. Taką postawę pokazała dziś jedna z najbardziej popularnych polityczek obozu Zjednoczonej Prawicy, twarz programu “Rodzina 500+, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która była dziś gościem Konrada Piaseckiego w TVN24.

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim tzw. “nowej piątki” i planów wprowadzenia szumnych zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego w życie.

– Jako pierwszy [projekt w Sejmie tzw. piątki Kaczyńskiego] pojawi się ten, który będzie realizowany od 1 maja, więc dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów – stwierdziła. Niedługo potem procedowane będzie rozszerzenie świadczenia 500+ także na pierwsze dziecko. – Lada moment będzie sfinalizowany [projekt ustawy rozszerzającej 500+ na pierwsze dziecko]. Jesteśmy gotowi. Najpierw musi trafić do premiera. Mamy swoją określoną mapę drogową. 21 dni konsultacji, po konsultacjach. Myślę, że w następnym tygodniu będzie przedstawiony, pójdzie do konsultacji, 21 dni konsultacji – stwierdziła szefowa MRPiPS. Ujawniła jednocześnie, kiedy konkretny projekt zostanie ujawniony – Jest pewne uporządkowanie również okresu składania wniosków, ale to kwestie też techniczne, albo to, co naprawiamy w tym projekcie, jest absolutnie korzystne dla rodzin. W ciągu najbliższych dni ten projekt będzie ujawniony, dosłownie w najbliższych dniach, w ciągu tygodnia najpóźniej – podkreśliła posłanka PiS.

Wypowiedziała się także w sprawie kontrowersyjnego zakazu handlu w niedzielę i pojawiających się pogłosek, że rząd Mateusza Morawieckiego rozważa jego wycofanie. Zaznaczyła, że jej resort takimi pracami się nie zajmuje, choć nie można wykluczyć, że w tej sprawie pojawi się projekt poselski. Jak stwierdziła, wszystko w rękach Parlamentu.

Na koniec rozmowa przeniosła się na kwestię startu minister Rafalskiej do Parlamentu Europejskiego (według większości doniesień wystartuje z okręgu “Zachodniopomorskie – Lubuskie) z miejsca trzeciego, za Joachimem Brudzińskim i Czesławem Hocem. Zdaniem minister wcale nie jest jeszcze pewne, że znajdzie się na tej liście wyborczej, bo te “wciąż nie są zamknięte”. Ona sama ocenia swoje szanse na objęcie mandatu w Brukseli jako “małe”. 

Biorąc pod uwagę rozmiar tego okręgu i specyficzną ordynację do wyborów europejskich, wielce prawdopodobne jest, że z tego okręgu będzie jedynie dwóch europosłów, po jednym z PiS i z KE. Minister Rafalska musi zdawać sobie z tego sprawę i z pewnością wolałaby w ogóle nie pojawiać się na liście kandydatów. By być bowiem uczciwym wobec własnych wyborców, musiałaby przed 25 maja (a więc najpóźniej dzień przed wyborami) złożyć dymisję z ministerialnej funkcji, która przecież gwarantuje jej dużą popularność w elektoracie partii rządzącej. Kodeks wyborczy przewiduje bowiem, że osoba, która w dniu wyborów pełni jakąkolwiek funkcję w rządzie, automatycznie traci mandat w PE.

Źródło: TVN24

Fot. Flickr/MRPiPS

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie