Polityka i Społeczeństwo

Nie tylko TVP. PiS chce grubo dofinansować z budżetu inne swoje zbrojne ramię

Fot. Flickr
Sejm 14 lutego przegłosował budżet na 2020 rok, odrzucając wcześniej wszystkie poprawki, które nie były zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość. Jednym z największych beneficjentów nowego budżetu jest Instytut Pamięci Narodowej, pilnujący pisania historii na wzór wygodny dla obozu rządzącego.
 
Gazeta Wyborcza przypomina, że jeszcze w 2015 roku budżet IPN wynosił ok. 249 mln zł, w 2016 r, było to już 20 mln więcej, by w kolejnym roku wzrosnąć o kolejne 20 mln i dotacja wyniosła 289 mln zł, czyli w ciągu dwóch lat finansowanie IPN-u wzrosło o 16 proc. To było jednak za mało i w 2018 roku IPN dostał dodatkowe 74 mln zł w sumie otrzymując rekordowe ponad 363 mln zł. W zeszłym roku zwolniono tempo do 342 mln zł.
 
W tym roku prezes IPN Jarosław Szarek wnioskował o zwiększenie budżetu z 342 do ponad 423 mln zł! Szarek przekonywał, że chodzi o podwyżki dla pracowników, które mają wynieść średnio 900 zł oraz przejęcie przez IPN obowiązków zlikwidowanej w 2016 roku Rady Pamięci Walk i Męczeństwa. Posłowie jednak nie dali się do końca przekonać i takich pieniędzy IPN nie przyznali. Ale i tak jego tegoroczny budżet będzie rekordowy. Z kasy państwa IPN prawdopodobnie dostanie 405 mln zł(…)Prawdopodobnie, bo projekt budżetu jest obecnie w opanowanym przez opozycję Senacie – pisze Gazeta Wyborcza.
 
Senat ma prawo do uchwalenia poprawek, które mogą przejść bez większego echa, ale nie muszą. Prawie dwa miliardy na media publiczne są dzisiaj przedmiotem sporu, który jest wyniszczający dla obozu rządzącego w świetle potrzeb pacjentów onkologicznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zgłosić w Senacie poprawkę i 100 mln zł z IPN przesunąć na darmowe obiady dla dzieci. Nikt nie ma wątpliwości, że IPN to zbrojne ramię Prawa i Sprawiedliwości, ale tu może zacząć rządzić wilcze prawo opozycji.
 
Źródło: wyborcza.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie