Polityka i Społeczeństwo

Nie o takiej sławie marzyliśmy. Kongres USA zorganizuje wysłuchanie nt. stanu demokracji w Polsce

tokar/ Shutterstock

W Kongresie USA odbędzie się wysłuchanie dotyczące stanu demokracji w Polsce i na Węgrzech. Wokół obu państw atmosfera gęstnieje nie tylko w UE.

Polska i Węgry są na cenzurowanym w Unii Europejskiej. Okazuje się, że stanem demokracji w obu państwach zajmie się również amerykański Kongres.

– Wysłuchanie w sprawie ograniczania demokracji na Węgrzech i w Polsce zorganizuje 3 listopada Komisja Helsińska przy Kongresie Stanów Zjednoczonych (Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) – ogłosił szef komisji, senator Ben Cardin – informuje korespondent RMF FM, Paweł Żuchowski.

– Przywódcy polityczni na Węgrzech i w Polsce – sojusznicy USA i członkowie Unii Europejskiej – przez ostatnią dekadę prowadzili politykę, która podważa demokrację i rządy prawa – przytacza stacja fragment komunikatu Komisji Helsińskiej.

Z komunikatu można wyczytać, że “rząd Viktora Orbana osłabił demokratyczne instytucje w kraju” i zabiega o bliższe relacje z Rosją i Chinami. – W Polsce rządząca koalicja podjęła kroki podważające niezależność wymiaru sprawiedliwości i ograniczające swobodę wypowiedzi – czytamy.

Jak podaje RMF FM, przed komisją wystąpią Zselyke Csaky z organizacji Freedom House, wiceprezes think-tanku CSIS i była dyplomatka Departamentu Stanu odpowiedzialna za Europę Heather Conley oraz analityk konserwatywnego think tanku American Enterprise Institute Dalibor Rohacz.

Źródło: RMF FM 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie