Polityka i Społeczeństwo

Nie ma zmiłuj, polski rząd dostał od KE wezwanie do zapłaty kar. To już grube miliony euro

Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty kary za niewykonanie postanowienia TSUE dotyczącego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN. Licznik kar nabił już blisko 70 mln euro.

Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę w wysokości 1 mln euro dziennie za niewykonanie wyroku ws. Izby Dyscyplinarnej. TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym i zobowiązał Polskę do zawieszenia Izby i zmianę przepisów.

Polski rząd nie dostosował się do nakazu TSUE, co skończyło się nałożeniem kary. Licznik bije od 3 listopada, Polska nie płaci, a Bruksela domaga się uregulowania należności.

W Brukseli odrzucono wniosek Polski o nieegzekwowanie kar za działalność Izby Dyscyplinarnej SN do czasu reform. Komisja Europejska wysłała wezwanie do zapłaty do tej pory naliczonej grzywny za nieprzestrzeganie decyzji TSUE – poinformowała Dorota Bawolek, korespondentka Polsat News w Brukseli.

Wezwanie do zapłaty oznacza, że KE odrzuciła wniosek Polski z 10 stycznia. Rząd prosił o nieegzekwowanie kar do momentu opracowania projektu reform.

Polsce pozostaje pilnie zastosować się do wyroku TSUE z 14 lipca ubiegłego roku – powiedział w styczniu rzecznik KE Christian Wigand. – Państwa członkowskie dotychczas płaciły kary. KE ma narzędzia, aby zapewnić, że płatności trafiają do budżetu UE, jeśli zajdzie potrzeba, odejmując je od innych funduszy UE – dodał rzecznik. Unia może więc odliczyć sumę kar ze środków, jakie przypadają Polsce z budżetu.

Trzeba pamiętać, że na Polskę nałożono też inną karę – to 500 tys. euro dziennie nieprzestrzeganie postanowienia o natychmiastowym zaprzestaniu wydobycia węgla w kopalni Turów. Licznik europejskich kar nabija więc 1,5 mln euro dziennie…

Źródło: Polsat News

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie