Gospodarka

Nie dajcie się nabrać! Morawiecki poucza polskich przedsiębiorców ws. Polskiego Ładu

Flickr.com/PiS

Od chwili, gdy PiS zaprezentowało projekt Polskiego Ładu, w mediach dominuje temat tego, jak nowe przepisy wpłyną na dochody różnych grup, w tym przedsiębiorców. Część z tych ostatnich zastanawia się już nawet nad przeniesieniem firmy do Czech. Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że nie będzie to opłacalne.

Polski Ład będzie tak super, że emigracja będzie nieopłacalna

Premier Morawiecki podczas wtorkowej konferencji w Brukseli stwierdził, że emigracja firm będzie nieopłacalna. – My nadal po tych zmianach (z Polskiego Ładu – przyp. red.), po wdrożeniu tych zmian, będziemy mieć w Polsce niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej niż na Słowacji, w Niemczech, w Zachodniej Europie i takie same, jak w Czechach. Ten ruch się nie opłaca – zapewniał.

Dodał, że przedsiębiorcy “będą beneficjantami tych zmian, dzięki podniesionemu progowi podatkowemu i kwoty wolnej od podatku”.W Polsce są bardzo dobre warunki do prowadzenia działalności gospodarczej – ocenił, choć ktoś złośliwy dodałby, że to chyba ironia.

Powiedział też, że “w przypadku przedsiębiorców rozliczających się za pomocą PIT mamy możliwość podniesienia ryczałtowego rozliczenia podatku z 250 tys. euro na 2 mln euro. A to może objąć bardzo dużą pulę firm”.

Z kolei, jak dodał, środki ze zwiększenia składki zdrowotnej, “co do złotówki” przekazane zostaną na ochronę zdrowia.

Czy premier ma rację?

Opinia premiera jest kontrowersyjna. Wielu ekspertów i ekonomistów przyznaje, że obawia się zmian, jakie mają zostać wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Choć program jest świetnie promowany, są w nim poukrywane pułapki na osoby lepiej zarabiające. Jak wyliczają księgowi, zyskają na nim najbiedniejsi. Oberwą już jednak osoby tylko trochę zamożniejsze. 

Co do firm problem polega jednak na czymś jeszcze innym. Te boją się inwestować w kraju, w którym często zmieniane są przepisy, zwłaszcza te dot. podatków. Rząd zapomniał chyba, że rozwój gospodarczy bierze się z rozwoju, inwestycji i innowacyjności, a nie pompowania gospodarki pustym pieniądzem.

Źródło: PAP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie