Polityka i społeczeństwo

Nie będzie kar za niesłuszne zatrzymania antyfaszystów. Kuriozalne tłumaczenia szefa policji

Nie będzie kar za niesłuszne zatrzymania antyfaszystów. Kuriozalne tłumaczenia szefa policji
Fot. Flickr

Oglądając obrazki z manifestacji rosnących w siłę ruchów narodowych i neonazistowskich Polacy nieraz zadają sobie pytanie, dlaczego policja nie reaguje na jawne propagowanie zakazanych w Polsce ideologii, wychwalanie Hitlera i wyższości białej rasy czy masowe odpalanie zakazanych przecież rac w czasie przemarszów przez polskie miasta. Zamiast reagować, policja skupia się na zatrzymywaniu osób, które przeciwko tym manifestacjom protestują czy nieraz wręcz blokują je pod hasłem “Faszyzm u nas nie przejdzie”. Ta sprawa niezmiennie bulwersuje opinię publiczną, w której imieniu do Komendy Głównej Policji wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Odpowiedź na jego pismo jednak szokuje.

Odpowiadając na pismo RPO Jarosław Szymczyk, szef KGP pisze, że niereagowanie przez funkcjonariuszy na agresywne okrzyki i używanie rac przez narodowców było “zgodne z przyjętą taktyką” zaplanowanej na ten dzień operacji policyjnej. Z kolei ws. zatrzymywania przeciwników Marszu komendant powołuje się na prokuratora, który odmówił wszczęcia śledztwa ws. przekroczenia uprawnień przez policjantów. Pisze też, że policjanci “działali w celu ochrony porządku i bezpieczeństwa, do czego są powołani i zobowiązany z mocy ustawy” a ich działania były “adekwatne do zaistniałej sytuacji i nie powodowały nadmiernych dolegliwości dla osób, wobec których podjęto interwencje”. Komendant dodaje też, że zatrzymani nie wykazywali woli podporządkowania się poleceniom policjantów.

Najbardziej zaskakuje jednak odpowiedź na pytania o konsekwencje dla funkcjonariuszy, którzy dokonali zatrzymań antyfaszystów. Mimo, iż aż w 28 postanowieniach sąd stwierdził, że zatrzymanie takich osób niezasadne i nieprawidłowe, szefostwo policji nie widzi potrzeb, by wyciągnąć wobec policjantów konsekwencje, bowiem ze zgromadzonego materiału dowodowego nie wynika, by zrobili coś złego. 

Inaczej mówiąc, polska policja nie ma zamiaru w żaden sposób uwzględniać decyzji sądów wskazujących na bezprawność działań funkcjonariuszy. Tak wygląda w dzisiejszej Polsce prawo i sprawiedliwość.

Źródło: RMF FM

Fot. A. Mitura / MSWiA

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie