Polityka i Społeczeństwo

NFZ nie płaci za szczepienia? Ten lekarz postanowił zbuntować się przeciwko temu w kontrowersyjny sposób

Koronawirus
Shutterstock

Szczepionki na COVID-19 są bezpłatne. Mimo tego kilkudziesięciu pacjentów we Wrocławiu zapłaciło po 60 złotych za szczepienia. Opłaty pobierał dr Adam Paszkowski.

Chcesz szczepionkę? To zapłać!

O sprawie poinformowało Radio Wrocław. W związku z tym kontrolę w gabinecie lekarza z Bielan Wrocławskich zapowiedział już dolnośląski NFZ.

Zgodnie z prawem szczepienia przeciwko COVID-19 są w Polsce bezpłatne. Punktom zakwalifikowanym do Narodowego Programu Szczepień nie wolno pobierać opłat dodatkowych od osób szczepionych. W żadnym wypadku nie będziemy tolerować tego rodzaju praktyk i w związku z tym podejmujemy odpowiednie kroki prawne – powiedziała Radiu Wrocław Anna Szewczuk-Łebska, rzeczniczka dolnośląskiego NFZ.

Sam lekarz także skomentował swoje zachowanie. Dr Paszkowski twierdzi, że pobierał opłaty… w ramach protestu. Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłacił mu bowiem za większość wykonanych do tej pory szczepień.

– Oczekuję od NFZ, że zacznie płacić za szczepienia zgodnie z wykonanymi szczepieniami, że nie będzie odmawiał płatności za szczepienia i nie będzie się zasłaniał wadliwymi raportami z centrum e-Zdrowie – powiedział Radiu Wrocław. – Mówiłem pacjentom, że robię to w desperacji. Część była niezadowolona, część to rozumiała. Wszyscy dostali paragony fiskalne, żeby nie było, że jakaś lewizna idzie – dodał.

NFZ vs. lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia ponoć miał zakwestionować ponad 300 szczepień przeciwko COVID-19. Dr Paszkowski wykonał je zaś w lutym i marcu.

Sam lekarz mówił pacjentom, że poinformuje o fakcie pobierania opłat NFZ. Ci ostatni mogą ponoć domagać się refundacji od funduszu. Dr Paszkowski nie wystawił jednocześnie faktur NFZ za te szczepienia, za które zainteresowani sami zapłacili.

źródło: Radio Wrocław

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie