Po godzinach

Nergal nie odpuszcza. Rozpoczął kampanię dot. przepisów prawnych związanych z obrazą uczuć religijnych

Adam ‘Nergal’ Darski, lider Behemotha, rozpoczął kampanię Ordo Blasfemia dot. przepisów prawnych związanych z obrazą uczuć religijnych. Wspierają go znani artyści i politycy, m.in. Robert Biedroń, Manuela Gretkowska, Jan Hartman, Agnieszka Holland, Majka Jeżowska, Marta Frej, Eliza Michalik, Zygmunt Miłoszewski, Andrzej Piaseczny, czy Zbigniew Zamachowski.

Nergal chce zmiany prawa

Wspomniani celebryci przygotowali spoty, w których zachęcają do podpisywania petycji do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o usunięcie lub chociaż zmianę art. 196 Kodeksu karnego. Ten brzmi: Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Problemem jest już jednak nawet określenie, czym są uczucia religijne. Nie przeszkadza to jednak ścigać z tytuły tego art. m.in. Nergala.

Sam muzyk pytany, czy jego akcja ma sens, twierdzi, że zdecydowanie tak.

— To tak, jakby pytać w latach 80. ludzi z „Solidarności” o to, czy myślą, że są w stanie coś zmienić? Beton kiedyś skruszeje. Jeżeli nie w tym roku, to za rok lub pięć. Nawet tak potężne Cesarstwo Rzymskie runęło. Koniec rządów PiS to kwestia czasu. Patrzę sobie teraz przez okno, jest zimno, szaro-buro i pada, ale wiem, że w końcu pojawi się słońce. To bardzo dobra metafora tego, co mam na myśli — powiedział Spiersweb.pl Darski.

Muzyk, który często bywa w sądzie

Wobec niego są teraz prowadzone trzy postępowania związane z obrazą uczuć. Jedno jest też powiązane ze znieważeniem godła RP. Behemoth w czasie jednej z tras koncertowych użył bowiem dość kontrowersyjnej grafiki, która nawiązywała do godła naszego kraju.

Poza tym Nergal opublikował na Facebooku zdjęcie, na którym depcze obraz z Matką Boską. Innym razem pokazał na portalu społecznościowym video z dildo z przyczepioną figurką Jezusa Chrystusa.

Parę lat temu głośno było też o podarciu przez niego Biblii. Nergal zrobił to w czasie jednego z koncertów swojego zespołu. Za ten performens został pozwany właśnie z tytułu art. 196. W 2014 roku sąd go uniewinnił. Artystę oskarżył wtedy Ryszard Nowak – Przewodniczy Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

To i tak jeszcze nic. Grupa ma często o wiele poważniejsze problemy…


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie