Polityka i Społeczeństwo

Nastolatka wzięła udział w demonstracji. Policja oskarżyła ojca. Jak skończyła się ta kuriozalna sprawa?

Protest 8 marca

Córka mieszkańca Bydgoszczy poszła na demonstrację. Policja przyczepiła do ojca, bo nie powstrzymał jej przed pójściem na protest. Sąd zmiażdżył policję.

16-latka z Bydgoszczy pod koniec listopada uczestniczyła w demonstracji Strajku Kobiet przeciwko aborcyjnemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Pomimo tego, że na proteście zachowywała reżim sanitarny, a demonstracja miała charakter pokojowy, została zatrzymana przez policję. No i się zaczęło. Policja wystosowała wniosek do Sądu Rejonowego o ukarania jej ojca.

(…)w dniu 30 listopada, sprawując pieczę nad małoletnią nie dopełnił obowiązków, by ta osoba stosowała się do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z ustanowieniem stanu pandemii z dnia 26 listopada 2020, umożliwiając jej udział w zgromadzeniu, które odbyło się tego dnia na ulicach Bydgoszczy – przytacza fragment aktu oskarżenia “Gazeta Wyborcza”. Czyli według policji, ojciec miał zatrzymać córkę w domu.

Na początku rozprawy obrońca wniósł o umorzenie postępowania argumentując, że wniosek policji był bezpodstawny, “bo rozporządzenie “covidowe”, obowiązujące 30 listopada 2020 nie zakazywało udziału w zgromadzeniach”. Sędzia zgodził się z interpretacją przepisów przedstawioną przez obronę.

Co możemy wymagać w tej kwestii od ojca? Żeby powiedział 16-letniej córce, że ma tam nie iść? Czy może ma ją przytrzymać, związać fizycznie? Obić? – wybrzmiało na sali sądowej. Sędzia podkreślił, że córka mieszkańca Bydgoszczy jest prawie dorosłą osobą, może już zawrzeć związek małżeński, “a za dwa lata miałaby prawo wnieść przeciw ojcu sprawę o pozbawienie jej wolności”. Sąd uniewinnił ojca.

W rozmowie z “Wyborczą”, 16-latka mówi, że wyrok był oczywisty – Jeżeli zapadłby jakikolwiek inny, byłby to sygnał, że nie żyjemy w demokratycznym państwie. Nie damy się zastraszyć, działamy dalej! – zapowiada bydgoszczanka.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie