Polityka i Społeczeństwo

Następca sędziego Juszczyszyna umorzył grzywnę dla Ziobry. To mocny dowód na zawłaszczenie sądów przez PiS

Minister Ziobro
Fot. Flickr

Sędzia Paweł Juszczyszyn w jednej ze spraw chciał ustalić, czy sędzia pierwszej instancji był uprawniony do orzekania. Wątpliwości sędziego budziło to, czy został on zgodnie z prawem powołany przez nową KRS. 

To była sprawa, od której zaczęło się prześladowanie sędziego Juszczyszyna przez Zbigniewa Ziobrę i jego nominatów. Podczas rozprawy Juszczyszyn uznał za konieczne ustalenie, czy sędzia pierwszej instancji został prawidłowo powołany. To nie spodobało się ministrowi sprawiedliwości i sędzia został zawieszony, obniżono mu pensję i cofnięto delegację do sądu w Olszynie.

Sędzia Juszczyszyn domagał się ujawnienia przez Kancelarię Sejmu list poparcia do KRS.

Kancelaria zaczęła kluczyć w tej sprawie i ostatecznie Agnieszka Kaczmarska, szefowa kancelarii, odmówiła ujawnienia tych list. Na Agnieszkę Kaczmarską nałożono grzywnę w wysokości 6 tys. zł. Ponadto sędzia wezwał Zbigniewa Ziobrę, pod rygorem skazania na grzywnę, do przedstawienia sądowi oryginałów lub urzędowo poświadczonych kopii dokumentów “w postaci korespondencji pomiędzy Marszałkiem Sejmu RP i ministrem sprawiedliwości w sprawie potwierdzenia statusu sędziego osób, które poparły kandydatów na członków KRS” – pisze Gazeta Wyborcza.

Obiema sprawami zajął się nowy skład sędziowski. Minister Ziobro może być spokojny, bo pojawiły się “nowe okoliczności” – Sąd Okręgowy w Olsztynie na podstawie art.359&1 Kodeksu postępowania cywilnego uchylił postanowienie [w sprawie grzywny dla ministra – red] z uwagi na zmianę okoliczności sprawy – mówi Wyborczej Adam Barczak z sekcji prasowej sądu w Olsztynie. Niestety nie da się ustalić co się kryje pod pojęciem “nowe okoliczności” bowiem posiedzenie sądu miało charakter niejawny. Niedługo sąd zajmie się 6 tys. grzywny dla szefowej Kancelarii Sejmu.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie