Polityka i Społeczeństwo

Narodowy Program Zdrowia do kosza? Doradcy Komisji Zdrowia nie mają wątpliwości

Flickr.com/PiS

Zespół doradczy senackiej Komisji Zdrowia poinformował Ministerstwo Zdrowia, że Narodowy Program Zdrowia (NPZ) trzeba napisać na nowo.

Nielogiczny, ze zbyt niskim finansowaniem, bez wskazania odpowiedzialności oraz bez kluczowych wskaźników – eksperci krytycznie oceniają plan określający podstawowe cele w zakresie poprawy zdrowia publicznego – informuje dzisiejsze wydanie Dziennika Gazety Prawnej.

Według Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL), konstrukcja dokumentu myli cele z działaniem. W programie określono cztery cele – profilaktyka uzależnień, promocja zdrowia psychicznego, zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne oraz zdrowie i aktywne starzenie się.

Tymczasem powinien być wpisany pożądany stan, który ma zostać osiągnięty, np. “zmniejszenie skali problemu nadwagi i otyłości” lub “spadek liczby osób otyłych lub z nadwagą”. Do tego, zdaniem środowiska, na program przewidziano zbyt mało pieniędzy – na jego realizację ma być wydane nie więcej niż 140 mln zł rocznie.(…)nie wiadomo również, ile ma być przeznaczone na realizację poszczególnych zadańpisze DGP.

NIL zwraca także uwagę, że w programie brakuje profilaktyki i planu leczenia schorzeń jamy ustnej oraz projektów ukierunkowanych na profilaktykę zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podnosi m.in. konieczność uzupełnienia projektu o powiązanie spożywania alkoholu z chorobami nowotworowymi.

Nieuwzględnienie w NPZ przemocy domowej, do której dochodzi po alkoholu, może być sygnałem dla gmin, że walka z nią nie jest już tak istotna. To z kolei może prowadzić do ograniczenia wydatków na ten cel, a co za tym idzie, form dostępnego wsparcia – alarmuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Źródło Dziennik Gazeta Prawna

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie