Polityka i Społeczeństwo

Największa siła czy największa słabość? Tak PiS reaguje na kolejne kryzysy

Kolejna służba zniszczona przez dobrą zmianę. Minister Błaszczak chce przykryć swoje błędy
fot. flickr/ Sejm RP

Chyba każdy z nas przynajmniej słyszał o słynnym japoński przysłowiu o trzech mądrych małpach czyli Mizaru, która zakrywa oczy, więc nie widzi nic złego, Kikazaru, która zakrywa uszy, więc nie słyszy nic złego, oraz Iwazaru, zakrywająca pysk, która nie mówi nic złego. Pierwotną interpretacją tego porzekadła, było buddyjskie „Nie szukaj i nie wytykaj błędnych czynów i słów innych ludzi” (jeśli chcesz wyplenić zło, to zacznij od siebie). W przypadku tego co dzieje się ostatnio w bieżącej polskiej polityce, ta interpretacja jest zdecydowanie błędna. Władzy Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie bliższa jest ta znana za kultury zachodniej czyli ciche przyzwolenie na zło i odwracanie od niego oczu. Najgorsze jest jednak to, że na polskim podwórku małpka Iwazaru nie zakrywa pyska tylko pluje z niego jadem i obrzydliwymi kłamstwami, którymi usprawiedliwia swoje karygodne działanie.

W ostatnich dniach mamy w polskim rządzie dwie takie małpki – ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Obaj w bezczelny sposób przekonują, że zjawisko do którego przyłożyli rękę nie istnieje i jest tylko medialnym wymysłem. A fakty są bezlitosne – służba zdrowia znajduje się w stale przedzawałowym z już widocznymi oznakami choroby a polska ulica pełna jest rasistów i ksenofobów, których rozzuchwaliło żerowanie na wykreowanym poczuciu strachu przed obcymi. Za obie te sprawy odpowiada wyłącznie rząd Prawa i Sprawiedliwości i w obu tych sprawach zachowuje się właśnie jak słynne japońskie małpki.

Minister Radziwiłł z każdym kolejnym dniem zaostrza swoją retorykę względem młodych lekarzy. Zaczyna też ich ordynarnie obrażać i kwestionować ich zdolność do wykonywania zawodu w warunkach ekstremalnych.

W głowie się nie mieści, że osoba odpowiedzialna za zdrowie Polaków nie widzi nic złego w tym, że lekarze mogą pracować bez ograniczeń czasowych, choć ograniczenia czasu pracy dotyczą przykładowo kierowców zawodowych czy kontrolerów lotów. Minister zdrowia ma jak widać bardzo mocno wpojone naczelne zasady działania polityków PiS czyli “pod żadnym pozorem nie przyznawaj się do klęski ani nie rób ani kroku w tył, bez zgody prezesa partii”. A że ofiarami uporu są pacjenci? Jak umrą, to przecież ich głos nie zasili opozycji.

Podobnie zachowuje się minister Błaszczak, który co rusz podkreśla że zjawiska rasizmu w Polsce nie ma, że to lewacka propaganda. Jednocześnie to właśnie on jest politykiem prawicy, który najczęściej powtarza kłamstwa, że każdy uchodźca i muzułmanin to terrorysta i że tylko dzięki jego polityce w Polsce wciąż jest bezpiecznie. Zabawne było patrzeć jak nawet Obóz Narodowo Radykalny wyraził swoje oburzenie atakiem na 14 letnią Turczynkę w Warszawie a minister Błaszczak musiał sprawę rozmywać.

Fakty są niezbite – wzmacnianie ksenofobii leży w interesie Prawa i Sprawiedliwości, bo niechęć do obcych i strach przed mniejszościami cementuje poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego. W tej sytuacji każda deklaracja sprzeciwu wobec zachowań rasistowskich z ust najważniejszych polityków władzy bez natychmiastowej dymisji ministra Błaszczaka, radykalnej zmiany nastawienia prokuratury Zbigniewa Ziobry wobec ruchów radykalnych czy zmiany narracji płynącej codziennie z ust funkcjonariuszy partyjnej propagandy TVP będzie niczym innym jak pustosłowiem.

Z wielką władzą idzie wielka odpowiedzialność i wierzę w to, że przyjdą czasy, gdy tę odpowiedzialność politycy PiS poniosą.

fot. flickr/ Sejm RP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”250″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie