Po godzinach

Najwięcej warte drużyny sportowe świata

Estadio Santiago Bernabéu gettyimages.com

Gdyby ktoś zapytał Was na ulicy o to, która sportowa drużyna jest najwięcej warta, zapewne wskazalibyście na jednego z gigantów globalnej piłki. Część wskazałaby na Barcelonę, część prawdopodobnie na Real Madryt. Jeszcze inni wymieniliby Manchester United, czy Bayern Monachium. Udzielając takiej odpowiedzi prawie mielibyście rację. Ale jak to mówią “prawie robi wielką różnicę”.

Jak się okazuje, z badań przeprowadzonych przez amerykański magazyn Forbes, wśród 10 najbardziej wartościowych klubów sportowych świata plasują się 3 drużyny piłkarskie. Wśród nich najwyżej sklasyfikowany jest Real Madryt, który zameldował się na miejscu nr 2 światowego zestawienia.

Jednakże, ku zaskoczeniu europejskich kibiców okazuje się, że na czele rankingu znalazła się drużyna futbolu amerykańskiego Dallas Cowboys, grająca w zawodowej lidze NFL.

Drużyna popularnych Kowboi warta jest, bagatela, 4 miliardy dolarów. Jerry Jones, właściciel drużyny, w 1989 roku zapłacił za nią niespełna 140 milionów USD. Trzeba przyznać, że był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.  

Drużyna Kowboi od 2009 roku rozgrywa swoje mecze na pięknym nowoczesnym stadionie, który został zbudowany za 1,20 miliarda dolarów. Rekord frekwencji został pobity podczas Meczu Gwiazd NBA, który obejrzało 108 tysięcy kibiców.

W sezonie 2014 drużyna Dallas Cowboys zarobiła czysto 270 milionów dolarów, o 75 milionów więcej niż następna drużyna w zestawieniu.

Co ciekawe, ostatnie lata nie należą do najbardziej udanych w historii drużyny z Dallas. Ostatni raz wygrała ona trofeum Super Bowl w 1995 roku, w ciągu ostatnich 5 lat tylko raz awansując do fazy Play-Off. Nie przeszkadza to jednak drużynie, cieszącej się przydomkiem America’s Team, rosnąć nieustannie na wartości.

Stadion Dallas Cowboys fot. stadiumparkingguides.com
Stadion Dallas Cowboys
fot. stadiumparkingguides.com
Stadion Dallas Cowboys wewnątrz fot. ticketmonster.com
Stadion Dallas Cowboys wewnątrz
fot. ticketmonster.com

Na drugim miejscu w rankingu znalazł się Real Madryt. Dla Królewskich jest to spadek o jedną pozycję, w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem. Wartość drużyny z Madrytu wyniosła 3,65 miliarda USD, co stanowi wzrost o 12% rok do roku. W przypadku madryckiej ekipy, finansowe eldorado połączone jest ze świetnymi wynikami sportowymi. Los Blancos wygrali 2 z 3 ostatnich edycji prestiżowej Ligi Mistrzów, zaś zawodnicy tacy jak Cristiano Ronaldo, czy Gareth Bale stanowią globalne marki. Warto nadmienić, że Cristiano Ronaldo jest jednocześnie najlepiej zarabiającym sportowcem świata.

Real Madryt fot. marca.com
Real Madryt
fot. marca.com

Ponadto Real Madryt w sezonie 2014/15 zanotował najwyższe obroty, spośród klubów sportowych na świecie. Wyniosły one 694 miliony dolarów. Zaś sam Adidas płaci drużynie astronomiczną gażę, w wysokości 1.6 milionów USD za 10 letni kontrakt reklamowy.   

Trzecie miejsce w zestawieniu najbogatszych klubów zajęła FC Barcelona, wyceniana na 3,55 miliarda dolarów. Kataloński gigant ostro depcze po piętach odwiecznym rywalom z Madrytu. Drużyna, która ma w swoich szeregach 5-krotnego zdobywcę nagrody piłkarza roku Leo Messiego, podpisała ostatnio astronomiczny kontrakt reklamowy z firmą Nike. W ramach umowy, amerykańska firma będzie przelewać na konto dumy Katalonii rekordową sumę 175 milionów USD rocznie.

W przyszłym roku ma ruszyć długo zapowiadana przebudowa legendarnego stadionu Camp Nou, która kosztować będzie 650 milionów dolarów. Po zakończeniu robót, pojemność obiektu zwiększy się do 105 tysięcy miejsc. Ma to pomóc w finansowym wyścigu zbrojeń z rywalami z Madrytu.

FC Barcelona fot. internationalchampionscup.com
FC Barcelona
fot. internationalchampionscup.com

Poniżej zestawienie 10 najbardziej wartościowych drużyn sportowych na świecie:

  1. Dallas Cowboys – NFL – 4 miliardy USD
  2. Real Madryt – Piłka Nożna – 3,65 miliarda USD
  3. FC Barcelona – Piłka Nożna – 3,55 miliarda USD
  4. New York Yankees – MLB – 3,50 miliarda USD
  5. Manchester United – Piłka Nożna – 3,32 miliarda USD
  6. New England Patriots – NFL – 3,20 miliarda USD
  7. New York Knicks – NBA – 3 miliardy USD 
  8. Washington Redskins – NFL – 2,85 miliarda USD 
  9. New York Giants – NFL – 2,80 miliarda USD 
  10. Los Angeles Lakers – NBA – 2,70 miliarda USD 

Dla porównania, najbardziej wartościowym polskim klubem sportowym jest Legia Warszawa, która wyceniana jest na 30,45 miliona euro, czyli 33,5 mln USD.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie