Gospodarka

Najpierw Czesi, teraz Australijczycy. Polska zapłaci 4 miliardy Euro za zaniechania rządu ws. kopalń?

Koronawirus
Flickr.com/PiS

Kolejny pozew o kolejne kopalnie. Trwa czarna seria gabinetu Mateusza Morawieckiego. Eksperci piszą o “wielkiej kumulacji”.

Co by tu jeszcze … Panowie? Co by tu jeszcze – śpiewał Wojciech Młynarski.

Fragment piosenki pasuje jak ulał do wydarzeń dotyczących kilku kopalni w Polsce. I wszędzie chodzi o pieniądze, ale nie o te z Funduszu Odbudowy, ale budżetowe. Czesi urządzili sobie gościnny rajd po Europie trzymając na krótkiej smyczy rząd w Warszawie. Pokazują od Sztokholmu po Lizbonę, że gabinet Mateusza Morawieckiego to kilku gości, którzy napinają mięśnie tylko na użytek prowadzenia wewnętrznej polityki. Największym upokorzeniem było złapanie szefa rządu na kłamstwie, który snuł jakieś wizje o wycofaniu przez naszych południowych sąsiadów wniosku do TSUE, związanego z kopalnią Turów.

Teraz przyszła kolei na Australię. Najgorsze jest to, że nie chodzi o kangury, tylko znowu o kopalnie – Australijska spółka wydobywcza składa pozew przeciwko Polce i domaga się 806 mln funtów brytyjskich odszkodowania (4,2 mld zł). Praire Mining zarzuca naszemu krajowi naruszenie zobowiązań i blokowanie rozwoju należących do spółki kopalni w Polsce – informuje RMF FM.

Spółka podkreśla, że Polska naruszyła swoje zobowiązania “poprzez działania mające na celu zablokowanie rozwoju” należących do spółki kopalń Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Dębieńsko na Górnym Śląsku. Zdaniem Praire, działania państwa pozbawiły spółkę “całej wartości jej inwestycji w Polsce”.

Firma uważa, że przez zwłokę polskich władz nie uzyskała na czas decyzji środowiskowej. A co za tym idzie, oznaczało to brak możliwości uzyskania licencji i prowadzenia prac wydobywczych w kopalniach węgla.

Piotr Maciążek, ekspert od rynku energetycznego, zwraca uwagę na “wielką kumulację”, jaka ma miejsce w energetyce –Turów, Wstrzymanie budowy duńskiej części Baltic Pipe, Wstrzymanie przesyłu ropy z Białorusi, Prairie Mining i pozew przeciwko Polsce na 4,2 mld zł odszkodowania.

Źródło RMF FM

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie