Polityka i Społeczeństwo

Najnowszy sondaż przed wyborami europejskimi zmartwi nie tylko Kaczyńskiego. Jest wielka niespodzianka

Na niecały miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskimi krajobraz polityczny, jaki rysują nam ostatnie sondaże zdecydowanie nie spodoba się liderowi Prawa i Sprawiedliwości. Wbrew pozorom nie chodzi jednak jedynie o to, że Koalicja Europejska depcze po piętach partii rządzącej, ale że coraz mniej prawdopodobne jest, by po jesiennych wyborach parlamentarnych w Sejmie znalazło się jedyne ugrupowanie, które nie stoi dziś w kontrze do ekipy “dobrej zmiany” i nie wyklucza z partią Kaczyńskiego powyborczej koalicji.

W nowym sondażu, przygotowanym dla tygodnika “Newsweek” i Radia Zet, w którym PiS minimalnie wygrywa z Koalicją Europejską (odpowiednio 40,25% i 37,69%), bardzo istotne jest bowiem to, że oprócz tych dwóch obozów powyżej progu są dwa komitety reprezentujące nowe ugrupowania polityczne, które budują swoją pozycję kosztem dotychczasowych wielkich graczy.  Są to Wiosna Roberta Biedronia oraz skrajnie prawicowa Konfederacja (koalicja, którą reprezentują m.in. Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke, Piotr Liroy Marzec oraz narodowcy). Zwłaszcza ten drugi twór polityczny to dla Kaczyńskiego wielki ból głowy, bowiem może skutecznie zawalczyć z nim o najbardziej konserwatywny elektorat, zwłaszcza jeśli bić będzie w te tony, których PiS głośno podnosić nie może z uwagi na walkę o wyborców centrum.

Taki rozwój sytuacji sprawia, że PiS musi rozpocząć walkę o tradycyjnego, skrajnie prawicowego wyborcę, by nie pozwolić Konfederacji zbytnio urosnąć. Podnosić dokładnie te hasła, które umacniają przekaz kampanijny liderów Koalicji Europejskiej i które mogą zrażać do partii rządzącej wyborców spoza twardego jądra jej elektoratu. Bitwa przegrana w maju może zwiastować porażkę w wojnie jesienią i główny strateg z Żoliborza musi sobie z tego zdawać sprawę.

Największym przegranym tego sondażu jest Paweł Kukiz i jego ugrupowanie, które nie zdobywa w nim nawet 4% głosów. Kukiz’15 dogorywa i szanse na to, że jesienią będzie walczyć o coś innego, niż przekroczenie progu wyborczego są bliskie zeru. Dobry wynik Konfederacji pokazuje bowiem, że w tym sezonie to właśnie tu trafić mogą głosy antysystemowych “wyborców buntu”.

Źródło: Radio Zet/Newsweek

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie