Polityka i społeczeństwo

Najnowszy sondaż przed wyborami europejskimi wywraca stolik. PiS z gigantycznymi spadkami

PO żąda komisji śledczej i rozliczenia afery. Opozycja trafiła w czuły punkt dobrej zmiany
fot. flickr/PO

Nietrudno dziwić się politykom Prawa i Sprawiedliwości, że rozpętali ohydną krucjatę przeciwko środowiskom LGBT, strasząc zmuszaniem 4 letnich dzieci do masturbacji i edukowaniem naszych pociech na bycie gejami, lesbijkami czy transseksualistami. Od kilku dni mówiło się, że wewnętrzne sondaże zamawiane przez kierownictwo z Nowogrodzkiej pokazywały dalszy spadek notowań i brak efektu sondażowego po ogłoszeniu “nowej piątki Kaczyńskiego” i dziś się to potwierdziło. Tak wielkiej skali spadku poparcia w największych miastach i wśród najmłodszych wyborców nikt się chyba jednak nie spodziewał.

Jak donosi dzisiejsza “Gazeta Wyborcza”, która zleciła badanie w renomowanej pracowni KANTAR Millward Brown, poparcie dla tej partii w miastach powyżej 500 tys. spadło od września z 27 proc. do 16 proc.! Partia rządząca przegrywa tam nie tylko z Koalicją Europejską, która osiąga w największych miastach 36 proc., ale też z Wiosną Biedronia, która dostaje 21 proc. Wśród młodszych wyborców – w wieku 18-34 lat – spadek poparcia dla PiS jest równie duży: z 23 do 13 proc. W tej grupie wiekowej o włos wygrywa KE (24 proc.) przed Biedroniem (22 proc.) i Kukiz’15 (18 proc.). PiS jest dopiero czwartym wyborem młodszego elektoratu.

Biorąc pod uwagę notowania wśród wszystkich wyborców, PiS może liczyć na 33%, co mimo ogłoszenia bardzo hojnej i pozornie niebywale atrakcyjnej oferty wprowadzenia w życie kolejnych programów rozdawnictwa nie przyniosło partii rządzącej żadnego wzrostu (w porównaniu do poprzedniego badania jest to nawet spadek o 1 pp). Wielki wzrost odnotowuje natomiast Koalicja Europejska, która wskakuje na fotel lidera z wynikiem na poziomie 35%. Strategia połączenia sił w obronie tak elementarnych wartości europejskich jak trójpodział władzy, praworządność, niezależność sądownictwa czy pluralizm w mediach daje spodziewane efekty i w pełni realizuje oczekiwania Polaków. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze: Wiosna Biedronia z 11 proc. i Kukiz’15 z 7 proc. Pod progiem znalazłaby się Koalicja Lewica Razem z wynikiem 4 proc. oraz Konfederacja (Korwin-Mikke, Braun, Liroy, Narodowcy) z 3 proc. poparcia.

Gdyby 26 maja wybory zakończyłyby się takimi wynikami, to z przypadających Polsce 52 mandatów Koalicja Europejska otrzymałaby ich 22, PiS – 20, Wiosna – 6, a Kukiz’15 – 4.

Źródło: Gazeta Wyborcza

fot. flickr/PO

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie