Najnowszy sondaż pokazał TO jednoznacznie. Coraz mniej niezdecydowanych wyborców
Pracownia IBRiS przeprowadziła w weekend sondaż poparcia partii politycznych. Te dni były punktem kulminacyjnym kłótni na opozycji.
W piątek w Sejmie była głosowania ustawa o Sądzie Najwyższym, co zakończyło się podziałem w obozie władzy i na opozycji. Według relacji polityków Platformy Obywatelskiej, Lewicy i PSL-u, Polska 2050 Szymona Hołowni wyłamała się z wcześniejszych ustaleń i zagłosowała przeciwko ustawie mającej torować drogę do środków z KPO. Sobota i niedziela były środkiem awantury na opozycji. Pracownia IBRiS przeprowadziła w tych dniach sondaż i zapytała Polaków o ich preferencje partyjne.
Rośnie KO i PiS
Badanie poparcia partii politycznych zostało zlecone przez Radio Zet. Na pierwszym miejscu tradycyjnie znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego cieszy zaufaniem 33 proc. Polaków i w porównaniu do poprzedniego badania oznacza to wzrost o 3,8 pkt proc.
Drugą siłą w Sejmie jest Koalicja Obywatelska uzyskując 27,2 proc. wskazań. To wzrost o 3,5 pkt proc. Obie formacje zyskują powyżej błędu statystycznego, więc można powiedzieć, że są to realne przetasowania wśród wyborców.
Polska 2050 Szymona Hołowni otrzymała 9,2 proc. głosów (poprzednio 9,9 proc.). Lewica może liczyć na 8,9 proc. wyborców (poprzednio 8,2 proc.), a Konfederacja na 7 proc. (poprzednio 5,5 proc.). Na PSL-Koalicję Polską swój głos chce oddać 5,9 proc. respondentów (poprzednio 6,1 proc.).
Jak zwraca uwagę Radio Zet, W porównaniu z poprzednim sondażem zmalała grupa wyborców, którzy nie zdecydowali, na kogo oddać głos – jest ich 8,4 proc,(poprzednio – 17 proc.). Frekwencja wyniosła 53,3 proc.
Efekt świąt?
Czy to badanie odzwierciedla zmiany na opozycji po piątkowym głosowaniu i burzy jak wybuchła? Nie do końca. Faktem jest, że badanie zostało przeprowadzone praktycznie w epicentrum wymiany razów między ugrupowaniami opozycyjnymi, ale jednak to był weekend i informacja o zgrzycie mogła dotrzeć do wyborców z opóźnieniem. Nie każdy z wypiekami śledzi w sobotę i niedzielę wydarzenia polityczne.
Ubiegły tydzień stał pod znakiem dyskusji o unijnych środkach z KPO. Z obozu władzy płynęły komunikaty, że do tych pieniędzy jest już bliżej niż dalej, wiec to mogło zostać pozytywnie przyjęte przez wahających się wyborców PiS, którzy wrócili na łono partii i tym można tłumaczyć wzrost poparcia.
Wzrost Koalicji Obywatelski jest już trudniej uzasadnić, bowiem nie wydarzyło się nic, co mogło zasadniczo wpłynąć na tak znaczącą zmianę. Być może jest to efekt rozmów Polaków przy stołach wigilijnych, co także nie wyklucza sondażowego wzrostu Prawa i Sprawiedliwości.
Źródło: Radio Zet