Polityka i Społeczeństwo

Nadejście czwartej fali pandemii jest pewne. Wiadomo, w kogo uderzy najbardziej

Wariant Delta stał się dominującym w Wielkiej Brytanii. W Polsce na razie wykryto około stu przypadków. Jak może wyglądać czwarta fala zakażeń?

Indyjski mutant Delta doprowadził do gwałtownego wzrostu zakażeń w Wielkiej Brytanii. Ta odmiana koronawirusa zaczyna się powoli rozlewać po Europie. W Polsce wykryto do tej pory około stu przypadków zakażenia Deltą. Nie jest wykluczone, że mutacja sparaliżuje wakacje na Starym Kontynencie.

Eksperci nie mają wątpliwości, że jego rozprzestrzenianie doprowadzi do rozwoju czwartej fali. Pytanie tylko, kiedy ona się pojawi i jaką będzie miała siłę rażenia – informuje abcZdrowie.pl

Większych obaw nie powinny mieć osoby zaszczepione. Wśród nich ewentualny przebieg choroby będzie miał charakter łagodny i nie zakończy się hospitalizacja. Natomiast wśród niezaszczepionych zakażenia rozejdą się w tempie ekspresowym, bo wirus jest supertransmisyjny.

– Wiadomo, że czwarta fala uderzy w niezaszczepionych. To widać na przykładzie Wielkiej Brytanii, gdzie w tej chwili zakażają się osoby w wieku 30-40 lat, bo w tej grupie wiekowej jest najmniejszy odsetek zaszczepionych – mówi w rozmowie z portalem dr Konstanty Szułdrzyński, anestezjolog.

Jak pisze abcZdrowie.pl, badania przeprowadzone przez Public Health England pokazują, że  w przypadku szczepionki AstraZeneca ochrona przed hospitalizacją w razie zakażenia Deltą sięga 92 proc., a w przypadku Pfizera aż 96 proc.

Według dr Szułdrzyńskiego niepokoić może fakt, że przypadki Delty wykrytej w Polsce dotyczą w większości osób, które nie były za granicą ani nie miały kontaktu z nikim, kto wyjeżdżał.

– W związku z tym wiadomo, że ta transmisja jest lokalna, czyli, że tego wirusa po prostu mamy od jakiegoś czasu i szerzy się w społeczeństwie, nawet bez importowania go z zagranicy – zwraca uwagę.

W ocenie ekspertów, czwarta fala uderzy lokalnie. najbardziej narażone są regiony, gdzie wyszczepialność jest na niskim poziomie. Najdotkliwiej mogą ją odczuć rejony wschodnie i południowo-wschodnie. Tam mogą wrócić obostrzenia.

Źródło: abcZdrowie.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie