Gospodarka

Nadciąga inflacja. Dostaniemy mocno po kieszeniach

Czy grozi nam wysoka inflacja? Coś dziwnego dzieje się chyba w kuluarach NBP. Możliwe, że w 2021 r. ceny wzrosną do poziomów, jakich dawno nie widzieliśmy…

Inflacja wkrótce wzrośnie?

–  W pierwszym kwartale 2021 r. możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych, prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia – przekazał prezes NBP Adam Glapiński, gdy udzielał wywiadu „Obserwatorowi Finansowemu”.

Co to oznacza w praktyce? Prawdopodobny skok inflacji. A to dlatego, że jeszcze niższe stopy proc. (w praktyce już zerowe) sprawią, że ci z Polaków, którzy posiadają oszczędności, nie będą trzymać ich w bankach, tylko zaczną wydawać lub inwestować na giełdzie. To napędzi cyrkulację pieniądza na rynku, a to z kolei może doprowadzić do znacznego skoku cen.

To nie ma sensu!

–  Nie mam danych, które by uzasadniać taki krok. Moim zdaniem polska gospodarka znakomicie sobie radzi w tej trudnej sytuacji kryzysu będącego efektem pandemii. Jak spojrzy się na dane o produkcji przemysłowej, na nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, czy eksport – nie widzę przesłanek ekonomicznych dla tego typu decyzji. Zresztą ona nie wymaga dużego rozmiaru. Różnica między 0,1 proc. a 0 proc. jest umowna; może jednak niekorzystnie wpłynąć na stabilność sektora finansowego – powiedział zaś Interii Eugeniusz Gatnar, członek RPP.

Jego zdanie mogą podzielać i inni ekonomiści. Tyle że rząd może mieć swój ukryty cel.

Możliwe, że PiS chce napędzić eksport polskich towarów (ten będzie wyższy, gdy złoty straci na wartości). Jest jednak i inne zagrożenie. Wiadomo, że w 2020 r. rząd mocno się (a dokładnie nas wszystkich) zadłużył. Dewaluacja złotego to pomysł na faktyczne obniżenie tego długu, bowiem ten spłaca się w złotówce, a ta będzie mniej warta.

Problem tkwi w tym, że takim posunięciem rząd uderzy w oszczędności obywateli, a także wszystkich nas, bowiem spowoduje wzrost cen za niemal wszystkie towary i usługi. Czy to cena za wyjście z kryzysu?

Źródło: Obserwator Finansowy

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie