Polityka i Społeczeństwo

Nadciąga czwarta fala zakażeń. W tym regionie kolejny lockdown będzie nieunikniony?

lekarz, koronawirus
Flickr.com/PiS

Nowym wskaźnikiem branym pod uwagę przy wprowadzaniu lockdownu jest poziom wyszczepienia w gminach. Już wiadomo, który region kwalifikuje się do blokady.

Według prognoz epidemicznych w okolicach sierpnia ma mieć swój początek czwarta fala zakażeń. Będzie to spowodowane rozlewaniem się po świecie indyjskiego mutanta o nazwie Delta. W zgodnej opinii specjalistów, szpitale będą się zapełniały osobami niezaszczepionymi.

Zaszczepieni nie mają się czego obawiać.

W przypadku kolejnego uderzenia koronawirusa, rząd nie wyklucza wprowadzenia lockdownu. Przy podjęciu decyzji o nałożeniu blokady gospodarczej, kluczowym wskaźnikiem ma być poziom wyszczepienia w poszczególnych gminach.

Bardzo ważną zaletą tego parametru jest to, że on pozwala działać prewencyjnie: nie w reakcji na zwiększoną liczbę zakażeń, tylko w sytuacji, kiedy widzimy, że to wyszczepienie jest niskie, to taki region jest na pewno identyfikowany jako obszar podwyższonego ryzyka – mówił minister Adam Niedzielski.

To właśnie gminy południa Małopolski są wciąż w czołówce najmniej zaszczepionych. A to oznacza, że zamknięte może zostać Podhale – informuje “Gazeta Wyborcza”.

Gazeta przytacza procentowy poziom wyszczepienia. W Lipnicy Wielkiej zaszczepionych jest 8,7 proc. mieszkańców, w Czarnym Dunajcu 10,5 proc., w Białym Dunajcu 11,3 proc., a w Szaflarach 11,7. Dla porównania w Krakowie w pełni zaszczepionych jest 44,5 proc.

W całym powiecie nowotarskim na 14 gmin jest aż 8, w których poziom zaszczepienia nie przekracza 20 proc. – pisze gazeta.

Źródło Gazeta Wyborcza

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie