Polityka i Społeczeństwo

Na wakacje tylko z certyfikatem? Zgrzyt w negocjacjach ws. “paszportów covidowych”

Shawn Goldberg / Shutterstock.com

Unia Europejska intensywnie pracuje nad “paszportami covidowymi”. Na linii Parlament Europejski – Rada UE pojawił się w tej sprawie zgrzyt.

Na początku roku grecki premier Kyriakos Mitsotakis, napisał list do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. – Osoby, które zostały zaszczepione, powinny mieć możliwość swobodnego podróżowania – pisał grecki polityk, otwierając tym samym dyskusję na temat tzw. paszportu szczepionkowego. Hellada, która bazuje na turystyce została przez pandemię mocno poturbowana i liczy, że najbliższy sezon turystyczny pozwoli jej odrobić straty. Kraje unijnego Południa liczą, że dzięki paszportowi szybciej odrodzi się turystyka.

Unia Europejska rozpoczeła intenesywane prace nad “paszportem covidowym”. Jak pisała w kwietniu “Rzeczpospolita”, tego rodzaju dokument miałby być wprowadzony do 25 czerwca i ułatwiłby podróże, ale i korzystanie z kin czy stadionów.

Według informacji radia RMF FM, na linii Parlament Europejski – Rada UE pojawiło się spięcie w sprawie Zielonych Certyfikatów. – Eurodeputowani chcą za wszelką cenę, by testy na koronawirusa były darmowe. W przeciwnym wypadku – podkreślają – Zielony Certyfikat będzie dyskryminować tych, którzy się nie zaszczepią: szczepienia są bowiem za darmo, a za testy trzeba w niektórych krajach słono płacić – informuje brukselska korespondentka radia.

Na darmowe testy nie chce się zgodzić Rada Unii Europejskiej – a więc rządy krajów członkowskich. Rada podkreśla, że decyzja w sprawie testów należy do kompetencji krajowych, a nie unijnych. Rada ma poparcie Komisji Europejskiej. W negocjacjach doszło do impasu, ale rozmowy mają być wznowione na początku tego tygodnia.

Możemy realistycznie przyjmować, że porozumienie polityczne będzie osiągnięte do końca tego miesiąca. Pozwoli to na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu (…) lub obecności przeciwciał – oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen. – Prace techniczne i prawne trwają, tak że system powinien działać w czerwcu – dodała.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie