Na Mierzei miał być ruch jak na kanale Sueskim. TE dane pokazują, że sztandarowa inwestycja PiS to porażka

991 – tyle jednostek przepłynęło przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej od 18 września 2022 r. do 22 czerwca 2023 r.

Sztandarowa inwestycja PiS

Przekop, a przede wszystkim sama uroczystość otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej była oczkiem w głowie pisowskiej władzy. 17 września 2022 r. nastąpił wreszcie ten wielki dzień, który sprowadził na Pomorze całą świtę Prawa i Sprawiedliwości z Jarosławem Kaczyńskim i Andrzejem Dudą na czele.

– Nie chodzi o to, czy będą tu mogły przepływać największe statki. Od tego mamy inne porty. Chodzi o to, aby symbolicznie ta droga była otwarta, by nie trzeba było pytać o zgodę kraju, który nie jest nam przyjazny – wypalił prezydent przemawiając na uroczystości otwarcia największej inwestycji PiS zaraz po 500+.

Przypomnijmy – przekop Mierzi kosztował 2 miliardy złotych.

Rządowe kanały medialne piały z zachwytu. Wczoraj uroczyste otwarcie, a dziś ruch jak na Kanale Sueskim. Przekop przez Mierzeję Wiślaną już cieszy się ogromną popularnością, a mieszkańców Elbląga cieszy perspektywa rozwoju miasta, które może wrócić do średniowiecznych tradycji, kiedy było jednym z największych portów Rzeczypospolitej — brzmiał fragment relacji z pierwszego dnia działania kanału żeglugowego, którą można było zobaczyć na antenie TVP2.

Bardzo droga atrakcja turystyczna

Życie szybko zweryfikowało te zapowiedzi. Przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni podali, że od 18 września do 26 marca 2023 r. z nowej drogi wodnej skorzystały 373 żaglówki, 155 jednostek pracujących przy pogłębianiu toru wodnego na Zalewie Wiślanym, 49 jednostek państwowych, z których duża część brała udział w paradzie inauguracyjnej i aż 4 jednostki rybackie. To daje średnio TRZY jednostki dziennie, które przemierzały inwestycję za 2 miliardy.

Najnowsze statystyki są równie porażające. Z danych podanych przez rzeczniczkę Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska wynika, że od otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną 18 września 2022 r. do 22 czerwca 2023 r. przepłynęło łącznie 991 jednostek. Nawet jeśli weźmie się pod uwagę cztery śluzowania dziennie, to są to zawstydzające statystyki. Wygląda na to, że PiS zafundował nam bardzo kosztowną atrakcję turystyczną. Chyba nie o to w tym wszystkim chodziło…

Źródło: money.pl

2 Odpowiedzi na Na Mierzei miał być ruch jak na kanale Sueskim. TE dane pokazują, że sztandarowa inwestycja PiS to porażka

  1. Piotr pisze:

    To typowy przykład tendencyjnego dziennikarstwa. Jeżeli coś robi PIS, to tylko porażka. PO, może nic nie robić, i tak berlińsko-brukselski kelner, może liczyć na przychylność życzliwych mediów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *