Po godzinach Polityka i Społeczeństwo

“Murzynek Bambo” zniknie z polskich książek? Na pewno wtedy, gdy Lewica dojdzie do władzy

Poseł Lewicy Maciej Gdula znowu szokuje. Wcześniej krytykował “W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Teraz nie podoba się mu wiersz “Bambo”.

Maciej Gdula nie lubi popularnego wiersza

Pracownicy jednego z przedszkoli w Kępnie w woj. wielkopolskim przygotowali z okazji Dnia Dziecka inscenizację wiersza “Bambo” Juliana Tuwima. Gdula skrytykował inicjatywę. Powód? Utwór jego zdaniem “wspiera radosny i niewinny rasizm”

Znany każdemu dziecku wiersz “Bambo” opublikowano po raz pierwszy w latach 30. ubiegłego wieku. Tytułowy bohater uczy się z “murzyńskiej pierwszej czytanki”, boi się kąpieli, bo “boi się, że się wybieli”. Dziś wierszyk jest uznawany przez środowiska lewicowe za rasistowski.

Tuwim był genialnym poetą, ale nawet największym zdążają się utwory, które źle się zestarzały. Murzynek Bambo jest rasistowski i wspiera ‘radosny i niewinny’ rasizm jak w przedszkolu w Kępnie, gdzie pracownicy odtwarzają najgorsze uprzedzenia” – skomentował na Twitterze poseł Lewicy Maciej Gdula. Dodał, że “słowa o tym, że ‘murzynek nie chce pic mleka, bo się wybieli’ to po prostu rasizm”.Ten wiersz zawsze gdy jest wykonywany/czytany, powinien być poprzedzony komentarzem, że zawiera treści rasistowskie” – dodał Gdula.

Wiceminister ma inne zdanie

Innego zdania jest wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. W rozmowie z Polską Agencją Prasową cytowanej przez Interia.pl powiedział, że “trzeba na różne dzieła literackie patrzeć w perspektywie czasów, kiedy ono powstawało”.

Wówczas nie było i dzisiaj też nie powinno być traktowane jako rasistowskie, wręcz przeciwnie – jako takie sympatyczne, ciepłe, bo przecież każdy wykształcony w Polsce obywatel zna wierszyk “Murzynek Bambo”, gdzie pada stwierdzenie, że to jest nasz koleżka – powiedział Rzymkowski.

Co ciekawe, Gdula wcześniej stwierdził, że książka “W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza łączy w sobie “rasizm, kolonializm i patriarchat”.

Po tweecie o “Bambo” napisał jeszcze jeden tweet, gdzie znów pojawił się wątek “rasistowskich” dzieł.

Źródło: Twitter, Interia.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie