Możliwy jest sensacyjny zwrot akcji?! Chodzi o medal Szeremety, padły zaskakujące słowa. „Trochę to nie fair”

Julia Szeremeta zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich. Wokół jej finałowej rywalki, Lin Yu-Ting, było wiele kontrowersji. Czy możliwa jest zmiana wyniku walki?

Olimpijskie kontrowersje

Pięściarka Julia Szeremeta wywalczyła dla Polski pierwszy od 1992 roku medal olimpijski w boksie. Po brawurowych walkach dotarła do finału turnieju w kategorii do 57 kg, gdzie jej rywalką była Li Yu-Ting z Tajwanu.

Wokół tej zawodniczki było mnóstwo kontrowersji – chodziło o kwestie płci. Mówiąc wprost, podawano w wątpliwość, czy Yu-Ting powinna startować w turnieju kobiet. Powodem tych oskarżeń był fakt, że Tajwanka – oraz Algierka Imane Khelif – zostały zawieszone przez IBA po przeprowadzeniu „testów płci” podczas mistrzostw świata w 2023 roku. Relacje między IBA a MKOl nie są jednak najlepsze. Szefem bokserskiej organizacji jest Umar Kremlow, uważany za zaufanego człowieka Władimira Putina. IBA została odsunięta od organizacji turnieju olimpijskiego. MKOl dopuścił obie kontrowersyjne zawodniczki do udziału w swoich zawodach.

Złoty medal dla Szeremety?

W rozmowie z podcastem „Elite Mentality Podcast” Szeremeta mówiła, że medialne zamieszanie wokół jej finałowej walki nie było przeszkodą.

Nie zmieniło to mojego podejścia do tej walki, traktowałem ją czysto sportowo. Tak naprawdę nie ode mnie było zależne, co tam się wydarzyło. Federacja IBA zawiesiła tę przeciwniczkę i jeszcze jedną – Khelif – na mistrzostwach świata, po tym miały zakaz. Testy nie wyszły na jaw, więc ciężko dyskutować na ten temat. MKOl powinien to wyjaśnić. Sytuacja nie została wyjaśniona, więc jest duży rozgłos – mówiła pięściarka.

– Na pewno trochę to jest nie fair, ponieważ jeśli ma się troszkę męskich hormonów, jest się troszkę silniejszym, więc ta sytuacja musi być wyjaśniona – wskazała Julia Szeremeta.

Identyfikujesz się jako złota medalistka? – zapytał prowadzący podcast.

Nie, przegrałam finał, jestem wicemistrzynią olimpijską – odparła Szeremeta. Pięściarka została więc zapytana, czy istnieje możliwość, że sprawa jednak zostanie rozpatrzona, a w efekcie to Polce przypadnie złoty medal.

Jest taka szansa. Nie skupiałam się na tym, ale jest taka szansa. Zobaczymy w przyszłości, jak to wyjdzie i jak to wszystko się rozwiąże – oceniła srebrna medalistka z Paryża.

Źródło: Elite Mentality Podcast

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.