Polityka i Społeczeństwo

Morawiecki zaatakował bezmyślnie Norwegów. Na odpowiedź nie musiał długo czekać. Jest stanowcza

Mateusz Morawiecki utyskiwał na norweskie zyski z ropy i gazu. Na odpowiedź Oslo nie musiał długo czekać. Jest stanowcza.

Podczas spotkania z młodzieżą, premier Mateusz Morawiecki utyskiwał na norweskie zyski z ropy i gazu. Szef rządu powiedział, że nadmiarowe – przekraczające średnią roczną z ostatnich lat – zyski z ropy i gazu “małego pięciomilionowego państwa, jakim jest Norwegia, przekroczą sto miliardów euro”.

My się wszyscy oburzamy na Rosję, i słusznie. Bandycki napad, bandyci, zbrodniarze i tak dalej, ale szanowni państwo, młodzi ludzie, coś jest nie tak. Piszcie do waszych młodych przyjaciół w Norwegii. Oni powinni się podzielić tym nadmiarowym, gigantycznym zyskiem – zaapelował.

Jak dodał, Norwegia powinna się tym zyskiem jak najszybciej podzielić – Nie mówię, że koniecznie dla Polski. Dla Ukrainy, dla tych, którzy najbardziej ucierpieli na skutek tej wojny. Czyż to nie jest normalne? – powiedział.

Oslo odpowiada

Mateusz Morawiecki nie musiał długo czeka na norweską odpowiedź. Już kilka godzin później Oslo odniosło się do jego słów. Stanowisko rządu zostało przedstawione przez resort spraw zagranicznych, który został poproszony o komentarz przez norweski portal VG.

Sekretarz stanu Eivind Vad Petersson przypomniał, że zwiększone przychody ze sprzedaży ropy naftowej i gazu trafiają głównie bezpośrednio do rządowego funduszu emerytalnego przeznaczonego dla przyszłych pokoleń. Tam są zbierane pieniądze na przyszłość, gdy skończy się wydobycie ropy i gazu.

Choć w wyniku wojny na Ukrainie wzrosły dochody ze sprzedaży ropy naftowej, to wartość funduszu spadła. Wartość funduszu spadła od początku roku o około 550 miliardów koron norweskich, częściowo z powodu spadków na giełdzie – przekazał Petersson. Dodał, że norweska gospodarka i konsumenci odczują też wzrosty cen energii oraz benzyny.

Podkreślił także, że “Norwegia znacząco przyczyniła się do wsparcia Ukrainy, a w przyszłości zrobi znacznie więcej”.

Czytaj również:

Źródło: Gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie