Gospodarka

Morawiecki straszy “narodową kwarantanną”. Gowin wyjaśnia, co może nas czekać w niedalekiej przyszłości

Gowin współczuje ofiarom działań rządu. Mocna krytyka wewnątrz obozu władzy
fot. flickr/Senat RP

Business Insider rozmawiał z Jarosławem Gowinem o tym, co dokładnie oznacza narodowa kwarantanna i co może nas czekać w najbliższych tygodniach oraz miesiącach.

Lockdown to ostateczność

Gowin jest zdania, że lockdown powinien dziś nadal uchodzić za “ostateczność”.

Koszt takiego zamrożenia gospodarki, z jakim mieliśmy do czynienia wiosną, to około 90 miliardów złotych w skali jednego miesiąca. Trzeba pamiętać, że gospodarka i służba zdrowia to system naczyń połączonych. Jeżeli zbyt mocno wyhamujemy gospodarkę, może się okazać, że odbije się to na sprawności działania służby zdrowia. Dlatego uważam, że musimy uruchomić wszelkie dostępne instrumenty ograniczania transmisji wirusa, które nie uderzają w gospodarkę – powiedział.

Dodał, że “to, co premier Morawiecki nazywa “narodową kwarantanną”, miałoby obejmować te same rozwiązania co wiosną, być może jednak poszerzone o dodatkowe ograniczenia związane z przemieszczaniem się”.

Kryzys uderzy w rynek pracy

Niestety wicepremier ma dla nas złe wieści.

– Ta faza kryzysu może boleśnie uderzyć w rynek pracy – powiedział i dodał, że “ograniczenie swobody przemieszczania się może uratować setki tysięcy miejsc pracy”. – Nie sądzę, by w krótkiej perspektywie groził nam znaczący wzrost bezrobocia. Z całą pewnością pod koniec roku stopa bezrobocia będzie jednocyfrowa (…). W ministerstwie pracujemy nad rozwiązaniami długofalowymi. Recesja, której doświadczy nie tylko Polska, ale także nasi główni partnerzy handlowi, musi odbić się negatywnie na rynku pracy – dopowiedział, ale zapewnił, że rząd pracuje nad rozwiązaniami, jakie mają pomóc gospodarce.

Kompromis aborcyjny

Gowin twierdzi też, że był zdziwiony tym, że wyrok TK zapadł teraz, w czasie gdy Polacy nie powinni wychodzić na ulicę.

– Ubolewam nad terminem, ale również nad treścią orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Nigdy nie kryłem, ze jestem zwolennikiem dotychczasowego kompromisu w zakresie ochrony życia – dodał.

Przypomniał, że sprawę chce ratować jego partia, Porozumienie, i prezydent. Obecnie jednak PiS – jak przypuszczają obserwatorzy sceny politycznej – nie ma już nawet większości sejmowej, by przegłosować tego typu pomysły.

Źródło: Business Insider Polska

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie