Polityka i Społeczeństwo

Morawiecki staje się globalnym Suskim. A politycy PiS nieudolnie próbują bronic premiera za słowa o trzeciej wojnie

Premier Mateusz Morawiecki słowami o “trzeciej wojnie”, staje się na agendzie światowej Markiem Suskim, którego za podobne porównanie krytykował.

Od wczoraj trwa burza po wywiadzie jakiego udzielił premier Mateusz Morawiecki brytyjskiemu dziennikowi “Financial Times”. Szef polskiego rządu zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Warszawie żądania “przystawiając jej pistolet do głowy”. Powiedział również, że jeżeli Bruksela chce rozwiązać spór dotyczący praworządności, powinna się wycofać z groźby sankcji finansowych i prawnych. Najbardziej jednak opinię publiczną rozpaliło zastosowane przez Mateusza Morawieckiego porównanie…do trzeciej wojny światowej, nawiązujące do ewentualnego zablokowania środków z funduszu spójności.

Gaszenie pożaru

Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli do tego dojdzie, będziemy bronić naszych praw wszelką bronią, która jest w naszej dyspozycji – powiedział premier.

Już kilka godzin później zaczęło się tłumaczenie słów Morawieckiego. Obóz rządzący zdał sobie sprawę, że namaszczeniec Jarosława Kaczyńskiego przeholował. – To taka metafora. Oczywiście nie chcemy dużej awantury z Unią, ale też nie będziemy łatwo ustępować – mówił Ryszard Terlecki. – To jest typowa sytuacja, kiedy używa się hiperboli. To zabieg, który jest stosowany oczywiście w różnych sytuacjach i nie należy tego odbierać dosłownie – tłumaczył rzecznik rządu Piotr Müller.

Przecież często mówiąc o napięciach czy konfliktach w rodzinie mówimy, o tym, że “to trzecia wojna światowa, albo, że sprawa została postawiona na ostrzu noża” – starał się łagodzić wydźwięk słów premiera Michał Dworczyk.

Okupacja Suskiego i trzecia wojna Morawieckiego

Ponad miesiąc temu sieć obiegło nagranie z uroczystości 76. rocznicy uwolnienia żołnierzy AK z więzienia UB, które odbyły się w Radomiu. W obchodach wziął udział Marek Suski i błysnął porównaniem.

Polska nielegalna walczyła dzielnie podczas II wojny światowej z jednym okupantem, walczyła z okupantem niemieckim. Walczyliśmy też z okupantem sowieckim. Będziemy walczyć z okupantem brukselskim. Bruksela przysyła nam namiestników, którzy mają nam Polskę doprowadzić do porządku – powiedziała twarz ustawy dekapitującej TVN.

Na drugi dzień po upublicznieniu nagrania, o słowa Marka Suskiego został zapytany Mateusz Morawiecki. Według szefa rządu, nie powinno się porównywa obecnej sytuacji do czasów II wojny światowej.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie