Polityka i Społeczeństwo

Morawiecki sięgnął dna. Tak niskiego poparcia jeszcze nie notował!

Prawo i Sprawiedliwość nie ma powodów do zadowolenia. W ostatnich sondażach poparcie dla partii spada, a teraz jeszcze sam premier Mateusz Morawiecki, jak wynika z najnowszego badania CBOS, traci popularność w oczach wyborców.

Morawiecki stracił swój czar?

Rządowa fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej zbadała popularność obecnego premiera. I tak okazuje się, że Morawiecki w listopadzie 2021 roku zanotował rekordowo słabe poparcie w roli prezesa Rady Ministrów. Aż 49 proc. respondentów wyraziło niezadowolenie z faktu, że to on jest premierem, a zadowolenie zadeklarowało tylko 34 proc.

Względem październikowego badania tej samej pracowni aż o trzy punkty procentowe zwiększył się odsetek osób negatywnie odnoszących się do działań premiera. Z kolei o cztery punkty zmalało poparcie dla jego pracy.

Sprawdzono też, w jaki sposób Polacy oceniają “bilans działań rządu od początku jego funkcjonowania”. Odpowiedź “źle” wybrało aż 52 proc. badanych. Dobrze całokształt gabinetu ocenia 35 proc. Od październikowego pomiaru aż o 6 p.p. wzrósł odsetek respondentów negatywnie oceniających rządowy bilans, a liczba zadowolonych spadła o 4 p.p.

PiS także traci

Spadek poparcia dla rządu i premiera jest związany zapewne także ze spadkiem notować PiS. Jak wynika z ostatnich sondaży, PiS popiera już tylko około 30 proc. potencjalnych wyborców.

W badaniu Kantar Public, partia Kaczyńskiego zdobyła np. tylko 29 proc. głosów. To tylko 5 proc. więcej od KO. Do tego Polskę 2050 poparło 10 proc. uczestników badania. W Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica z 7-proc. wynikiem oraz Konfederacja (5 proc). Połączone siły opozycji mogłyby więc przejąć władzę w kraju. Ratunkiem dla PiS byłaby ewentualnie koalicja z Konfederacją lub Lewicą. Czy to jednak realny scenariusz? Przekonamy się po wyborach.

Źródło: Newsweek

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie