Gospodarka Polityka i Społeczeństwo

Morawiecki nagle zmienia front ws. ustawy o ochronie zwierząt. To wynik potężnego lobbingu znajomego premiera?

Morawiecki przemawia
Flickr.com/KPRM

Na początku pierwszej kadencji rządów PiS, Kaczyński przestrzegał przed lobbystami. Według informacji Onetu, lobbyści mogli ingerować w ustawę prezesa PiS.

Na początku pierwszej kadencji rządów Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Kaczyński przestrzegał przed uleganiem lobbystom. Rok temu media poinformowały o nieoficjalnym spotkaniu parlamentarzystów PiS z firmą tytoniową zorganizowanym przez Ryszarda Terleckiego. W odpowiedzi na te doniesienia prezes PiS wydał zakaz takich spotkań, z wyłączeniem rozmów, które spełniają wymogi określone w “Ustawie o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa”.

Ustawa o ochronie zwierząt, będąca oczkiem w głowie Jarosława Kaczyńskiego i osobiście przez niego pilotowana, przewiduje wprowadzenie całkowitego zakazu uboju rytualnego. Dwa dni temu Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem rolnictwa zmienili front i zaproponowali, aby nadal można było w ten sposób ubijać drób. Według informacji Onet.pl w tle pojawia się potężny biznesmen z branży drobiarskiej.

Prorządowy portal wPolityce.pl opublikował list szefów wielkich firm drobiarskich pod którym podpisał się Andrzej Goździkowski, prezes Cedrob S.A. – Ciechanowska firma to gigant – największy producent drobiu w Polsce. Ze sprawozdania finansowego za 2019 rok wynika, że osiągnęła 150 mln zł zysku.(…) Cedrob od kilku lat sponsoruje imprezy organizowane przez środowiska bliskie obecnej władzy: gale „Człowieka Wolności” Tygodnika Sieci, czy „Człowieka Roku” Gazety Polskiejpisze Onet.pl.

Jak pisze Onet.pl, źródła w PiS przekonują, że Mateusz Morawiecki ma bardzo dobre relacje z prezesem Cedrobu – Andrzej Goździkowski towarzyszył mu m.in. w spotkaniu z premierem Czech w Karlovych Varach w 2018 roku – czytamy. Gdy pięć miesięcy temu obóz rządzący parł do wyborów widmo rozpisanych na 10 maja, po buncie Jarosława Gowina do przegłosowania ustawy kopertowej byli potrzebni inni posłowie i wtedy rozpoczęła się wielka operacja przeciągania m.in. Kukizowców na stronę Zjednoczonej Prawicy. To właśnie prezes Cedrobu dzwonił do Jarosława Sachajki, posła Kukiz’15, z propozycją stanowiska w ministerstwie rolnictwa.

Po publikacji na Onet.pl tekstu o lobbyście, autor materiału otrzymał maila z inwektywami od prezesa Cedrobu.

Źródło Onet.pl

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie