Polityka i Społeczeństwo

Minister Morawiecki rozwiewa nadzieje urzędników. Podwyżki nie będzie

Sukces gospodarczy czy bomba z opóźnionym zapłonem?
fot. flickr/KPRM

Wicepremier Morawiecki lubi chwalić się sukcesami administracji skarbowej, której szefuje. On sam i posłuszna rządowi propaganda co rusz podkreśla jak świetną reformą było skonsolidowanie administracji podatkowej, celnej i kontroli skarbowej i jak świetne efekty dla budżetu to przynosi. Nie mówi się jednak głośno o tym, jaka była rzeczywista skala czystek kadrowych w skarbówce ani o tym, jak nierynkowa jest wysokość wynagrodzenia urzędników pracujących w aparacie skarbowym. Na łamach tego portalu wielokrotnie zwracałam na to uwagę, wskazując na rozmiary czystek oraz to, w jaki sposób potraktowano pracowników skarbówki, którzy nieraz całe swoje zawodowe życie poświęcili pracy dla państwa w tej niepopularnej i nielubianej przez Polaków sferze. Według ostatnich danych w wyniku przeprowadzonej konsolidacji ze skarbówki “ubyło” aż 5.324 osoby czyli o niemal 2 tys. więcej niż wynika z oficjalnych danych resortu finansów.

Fot. dane za kontestator.org.pl

Pal licho czystki, efekty są ponoć zadowalające a minister Morawiecki jeszcze ok. miesiąc temu obiecywał, że pracownicy budżetówki skorzystają na zwiększonych przychodach z podatków i otrzymają podwyżki. Gdy takie zapowiedzi padły, pisałam tutaj o tym, że związek zawodowy celników zwrócił się z pytaniem do wicepremiera, czy dla tych, których chwali i których pracy zawdzięcza tak świetne wyniki mogą oczekiwać na podwyżki.

Kolejna grupa zawodowa buntuje się przeciwko PiS

Celnicy właśnie otrzymali od resortu finansów odpowiedź. Zgodnie z przewidywaniami środowiska, resort mija się z prawdą, bowiem w budżecie na 2018 rok nie zaplanowano środków na podwyższenie wynagrodzeń w skarbówce. Cała odpowiedź tutaj

Brak podwyżek wynagrodzeń, mimo świetnych efektów pracy zadziała z pewnością demobilizująco na pracowników, którzy po fali upokorzeń w procesie przekształcenia struktur fiskusa zdecydowali się pozostać w administracji podatkowej. Strategia wicepremiera Morawieckiego zaskakuje – najwyraźniej niespecjalnie zależy mu na odpływie wykwalifikowanej kadry urzędniczej, która już dziś bardzo często decyduje się wykorzystać posiadaną wiedzę na prywatnym rynku.

Celnicy już raz pokazali, w jaki sposób ich masowy protest może sparaliżować działanie państwa, gdy w czasie tworzenia ustawy o KAS zablokowali zewnętrzne granice Unii Europejskiej biorąc masowo zwolnienia chorobowe, pozostawiając posterunki celne bez obsady. Wizja powtórki z okresu zaraz przed Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO w Warszawie nie jest najwyraźniej w MF traktowana na poważnie. Mogą się jednak zdziwić, gdyż nastroje w aparacie skarbowym są mocno rewolucyjne.

Źródło: Celnicy.pl

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie