Polityka i Społeczeństwo Wojna

Morale w ruskiej armii szoruje po dnie. Żołnierze uciekają się do drastycznych rozwiązań, byleby nie walczyć

Morale w armii Rosji szoruje po dnie. Część żołnierzy walczących na Ukrainie celowo się okalecza, aby zostać zawróconymi z frontu.

Rosyjscy żołnierze nie chcą walczyć

Ukraińskie służby specjalne udostępniły na swoim koncie na Facebooku nagranie rozmowy 20-letniego żołnierza jednostki powietrzno-desantowej stacjonującego w Chersoniu ze swoją matką. Powiedział jej, że jego dowódca, który walczył w Czeczenii, celowo zranił się w nogę, żeby móc opuścić front. Dodał, że większa część jego brygady stara się nie walczyć.

Nasi ludzie uciekają. Niektórzy zniknęli bez śladu, niektórzy są w niewoli, niektórzy się ukrywają, niektórzy są już w Rosji — słyszymy na nagraniu.

To nie pierwsze takie nagranie, które sugeruje, że sytuacja na froncie jest zła. W kwietniu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała inne nagranie, na którym słychać rosyjskiego żołnierza mówiącego, że celowo zrani się w nogę, by nie móc chodzić, a tym samym brać udziału w walkach. Wojskowy w rozmowie z matką mówi, że już wcześniej się samookaleczał, ale za robił to słabo, by móc trafić do szpitala.

Z kolei w ostatni piątek opublikowany został jeszcze inny materiał. Żona jednego z rosyjskich żołnierzy namawiała go do upadku z… czołgu. Alternatywnym jej pomysłem było to, by ktoś go pobił.

Powszechna mobilizacja

Zapewne stąd pomysł Kremla, by ogłosić powszechną mobilizację. Jak podało BBC, rosyjskie władze próbują zachęcać do wstąpienia do armii i wyjazdu na front ochotników. Tyle że mówimy już o ludziach bez doświadczenia, co pokazuje skalę desperacji Putina i jego ludzi.

Wielu ekspertów sądziło, że prezydent Rosji ogłosi powszechną mobilizację 9 maja, czyli w Dzień Zwycięstwa. Jak wiemy, to nie nastąpiło. Rosja będzie jednak musiała uzupełniać straty, bowiem bez tego przegra wojnę.

Czytaj również:

Źródło: Onet, BBC

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie