Polityka i Społeczeństwo

Mocny wywiad Tokarczuk! Powiedziała zagranicznej prasie słowa, za które PiS się wścieknie

Markus Wissmann / Shutterstock

Olga Tokarczuk udzieliła wywiadu włoskiemu dziennikowi, w którym skomentowała to, co dzieje się na Białorusi i w Polsce.

Tokarczuk o Białorusi

– Jeśli chodzi o Białoruś, to jest to dla mnie kwestia niezmiernie bolesna. Międzynarodowe instytucje powinny działać bardziej zdecydowanie. Kiedy protesty na Białorusi rosły, nic nie zrobiono. Ale teraz, kiedy porwano samolot w Mińsku, cała Europa domaga się sprawiedliwości i sankcji.

A być może jest już za późno – powiedziała w rozmowie z “Corriere della Sera” polska noblistka.

Dodała, że “wirus pomógł reżimom, które nadal się rozwijają”.

Przykładem tego jest Białoruś, gdzie sytuacja pandemiczna pomogła dyktaturze. Przechodzi ona w zasadzie bez większych konsekwencji. Łatwiej sterować społecznością, która jest przestraszona – skomentowała Tokarczuk.

LGBT i protesty ws. aborcji

Weszła też na temat tego, co dzieje się Polsce.

To, co dzieje się w Polsce, jest niepokojące. Trwa dziki atak na osoby i społeczność LGBT, a różne gminy pozwalają sobie nawet na określanie się ‘strefami wolnymi od LGBT’. To jest wbrew duchowi Unii Europejskiej i przede wszystkim stanowi zaprzeczenie praw człowieka – mówiła pisarka.

Jej zdaniem obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa ograniczają możliwości osób, które chcą protestować przeciwko utrudnianiu Polkom aborcji. Jak dodała, nowe prawo ws. przerywania ciąży jest po prostu “barbarzyńskie”.

Tokarczuk porównała sytuację w naszym kraju do innych rozwijających się na świecie reżimów. W jej oczach Białoruś jest jak Polska. Jej zdaniem w naszym kraju każdy, kto myśli inaczej niż PiS, ma pod górkę. Z kolei wolność słowa staje się powoli iluzją.

Osoby, którą myślą inaczej niż rządząca partia, tracą ducha. Z drugiej strony iluzja pewnej zamożności sprawia, że niektórzy postrzegają wolność jako towar ekskluzywny, bez którego da się żyć – powiedziała Tokarczuk w rozmowie z włoskim dziennikiem.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie