Polityka i Społeczeństwo

Mocny głos z USA ws. Lex TVN, takiego ostrzeżenia PiS nie może zignorować. “Krok zagrażający demokracji”

Shutterstock

Do ustawy uderzającej w TVN odnieśli się w ponadpartyjnym oświadczeniu amerykańscy senatorzy. Po raz pierwszy padają słowa o wojskowej współpracy.

PiS-owski walec nabrał rozpędu i forsuje ustawę wymierzoną w TVN. Na razie żadne groźby nie robią na partii władzy wrażenia i realizowana jest opcja twardej rozprawy z niezależną telewizją. Aktualnie gorączkowo poszukiwana jest większość do jej przegłosowania w sierpniu.

Wszystkie oczy skierowane są na Konfederację, gdzie PiS poszukuje kilku cyngli gotowych do pociągnięcia za spust.

Jest kolejny mocny głos płynący zza oceanu. Demokraci i Republikanie w ponadpartyjnym oświadczeniu, przestrzegają Prawo i Sprawiedliwość przed podniesieniem ręki na amerykański biznes. Po raz pierwszy pojawia się publicznie wątek współpracy wojskowej. Publicznie, bo być może w zakulisowych rozmowach ten temat był poruszany. List cytuje TVN24.pl

Na wstępie amerykańscy senatorowie piszą, że PiS-owska ustawa naruszałaby “wolność i niezależność mediów oraz naraziła na szwank amerykańskie inwestycje w media w Polsce”.

– Utrzymujące się odchodzenie rządu polskiego od standardów demokratycznych, czego najnowszym przykładem są wysiłki zmierzające do ograniczenia niezależności mediów i podważenia jednej z największych amerykańskich inwestycji w tym kraju jest niezwykle martwiące. Jako ponadpartyjna grupa amerykańskich senatorów chcemy jasno powiedzieć rządowi polskiemu, że uważnie przyglądamy się rozwojowi wypadków. Monitorujemy projekt ustawy złożony w polskim Sejmie, który, gdyby został przyjęty i stał się prawem, dyskryminowałby firmy spoza Unii Europejskiej oraz prawdopodobnie doprowadziłby do wyjścia z Polski poważnego amerykańskiego inwestora, który zatrudnia kilka tysięcy osób. Ustawa ta, w połączeniu z odmową Polski odnowienia koncesji dla TVN-u, to kolejny krok w kierunku zagrażającym polskiej demokracji. Nie jest to sposób na przyciągnięcie inwestycji zagranicznych, a na dodatek ograniczy to jeszcze bardziej wolność mediów, o którą Polacy tak długo walczyli – piszą amerykańscy politycy w oświadczeniu.

Senatorowie podkreślają, że “decyzja o wprowadzeniu takiego prawa w życie może mieć negatywne konsekwencje dla stosunków obronnych, biznesowych oraz handlowych”. Wzywamy polski rząd do zastanowienia się przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na nasze długoletnie stosunki – cytuje TVN24.pl

Źródło: TVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie