Polityka i Społeczeństwo

Mocny apel maturzystów w obronie nauczycieli. List otwarty do ministerstwa podpisały tysiące nastolatków

W trwającym proteście nauczycieli rząd próbuje stworzyć wrażenie, że konflikt nie przebiega między pracownikami oświaty a politykami, ale miedzy kadrami szkół a dziećmi i młodzieżą. Obóz władzy chciałby, aby w swej walce protestujący zostali osamotnieni, a ich działania odebrane jako atak w miliony polskich rodzin. Jednak w momentach tak gorącej kampanii hejtu potrafią pojawić się działania, które przywracają wiarę w zdolność społeczeństwa do solidarności ponad podziałami. Jednym z takich głosów jest inicjatywa Julii Łoś oraz Martyny Rogackiej, maturzystek, które stworzyły petycję do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej, pod którą młodzież może wyrażać wsparcie dla nauczycieli. W oddolną akcję już teraz zaangażowało się kilka tysięcy osób. Autorki petycji zwróciły się również do naszej redakcji z prośbą o opublikowanie ich listu otwartego, wskazując na wielką wartość idei solidarności społecznej, tak aby protestujący nie czuli się osamotnieni, zwłaszcza ze strony osób dla nich szczególnie ważnych – uczniów:

“Uczniowie także mają głos. Zawsze to nauczyciele nas wspierają, dziś my pokazujemy, że nie są w tym proteście sami, przekazujemy im nasze wsparcie. Chcemy w naszym otwartym liście przekazać, że w tej ciężkiej chwili dla edukacji polskiej, jaką są protesty wszyscy się jednoczymy. Nie pozwolimy naszym pedagogom protestować w samotności. Uważamy, że jednocząc się z nimi, możemy osiągnąć sukces”.

Poniżej zamieszczamy pełną treść listu otwartego, który napisały maturzystki:

“LIST OTWARTY W SPRAWIE STRAJKU NAUCZYCIELI

Dzisiaj, my, maturzyści, zabieramy głos. Jako świadomi obywatele Polski stanowczo mówimy NIE poczynaniom rządu RP i popieramy strajk nauczycieli.

Jesteśmy zaniepokojeni, jak w rozwiniętym, demokratycznym kraju postępuje się z nauczycielami – osobami, które wśród społeczeństwa, uchodzą za autorytety, mają rzeczywisty wpływ na kształtowanie młodych obywateli RP.

Nasze zdumienie budzi postawa Minister Edukacji Narodowej, Pani Anny Zalewskiej, której bierność i obojętność są nie do zaakceptowania. Nie chcemy siedzieć bezczynnie i przyglądać się, jak nauczyciele przegrywają z powodów czysto prozaicznych – braku środków do życia. Ta ignorancja ze strony rządu uderza nie tylko w naszych mentorów. Uderza także w cały system edukacji, a przede wszystkim w nas. Chcemy, aby nauczyciele, którzy przekazują nam podstawowe wartości i wiedzę na temat świata, a także wpływają na to jakimi ludźmi będziemy w przyszłości, zarabiali godne pieniądze i z dumą wypowiadali się na temat swojego zawodu.

Szkoła, to placówka, w której budujemy własny pogląd na świat, zdobywamy wiedzę i nieustannie się rozwijamy – nie ma w niej miejsca na rozgrywki polityczne i puste obietnice rządzących.
Dziś, w tym skromnym głosie maturzystów, wyrażamy całe nasze rozczarowanie, faktem, że zawód nauczyciela jest niedoceniany, a głos ludzi go wykonujący – ignorowany. Chcemy dać realne świadectwo poparcia dla strajkujących nauczycieli, wychowawców i pedagogów.

Apelujemy o rozwagę władz naszego kraju i natychmiastowe rozpatrzenie postulatów nauczycieli. Pedagodzy nie zasługują, by dłużej czekać w niepewności, my również.

Drodzy nauczyciele, nie martwcie się – Wasz głos, jest również naszym głosem!

Julia Łoś, Martyna Rogacka”.

Obserwując szybko rosnącą liczbę podpisów pod petycją widać, że wielu uczniów rozumie dylematy, z którymi mierzą się dziś nauczyciele. W czasach powszechnego siania hejtu i nienawiści wobec każdego, kto ma odmienną ścieżkę od przyjętej przez partię rządzącą, akcje takie jak opisana, są bardzo pożądane, ponieważ dowodzą, że stać nas nie tylko na tworzenie podziałów i murów, ale także okazanie czegoś o wiele bardziej cennego – empatii. Ta ostatnia zaś jest zaprawą murarską dla prawdziwie wolnego i szczęśliwego społeczeństwa.

Wszystkich uczniów zachęcamy do wsparcia akcji: secure.avaaz.org

fot. Shutterstock/Lidia Mukhamadeeva/flickr/KPRM

 

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie