Polityka i Społeczeństwo Wojna

Mocni tylko w słowach? UE szykuje się do ustępstw wobec Rosji. “Putin ma większe wpływy”

Unia Europejska ustąpi Rosji ws. blokady tranzytu przez Litwę do Kaliningradu? Wiele wskazuje na to, że dojdzie do „kompromisu”, by nie „eskalować konfliktu” z Rosją.

UE ustąpi Rosji?

Litwa, stosując się do unijnych sankcji, zablokowała tranzyt części towarów z Rosji do Kaliningradu przez swoje terytorium. Ruch Wilna oburzył Moskwie. Kreml zaczął rzucać groźbami, rosyjscy politycy grzmieli o „bezczelnym wybryku”, który uderza w „suwerenność Rosji”. To kolejny przykład pokrętnej kremlowskiej logiki. Oni mogą zabijać cywilów i niszczyć miasta w Ukrainie, ale zablokowanie tranzytu to już brutalny atak na mateczkę Rosjię.

Wygląda jednak na to, że groźby z Kremla zrobiły wrażenie na europejskich urzędnikach. Jak donosi agencja Reuters, rozpoczęły się prace nad kompromisem, który ma rozładować napięcia. Głównym zwolennikiem ustępstw są – nie jest to niespodzianka – Niemcy. Na Litwie stacjonują niemieccy żołnierze i Berlin obawia się, że mógłby zostać wciągnięty w konfrontację.

Musimy zmierzyć się z rzeczywistością – mówi jeden z rozmówców Reutersa, osoba zaangażowana w rozmowy ws. ustępstw. – [Putin] ma znacznie większy wpływ niż my. W naszym interesie jest znalezienie kompromisu – dodaje dyplomata, podkreślając, że „Kaliningrad jest dla Moskwy święty”.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie