Polityka i Społeczeństwo

Minister edukacji cieszył się przedwcześnie z ustawy “lex Czarnek”? Andrzej Duda może szykować dla niego niemiłą niespodziankę

Duda i Czarnek
Flickr.com/PiS

Co zrobi prezydent w sprawie ustawy “lex Czarnek”? Już wiadomo, że nowe prawo nie podoba się Andrzejowi Dudzie. Czy głowa państwa zawetuje ustawę?

W ubiegły czwartek Sejm uchwalił nowelizację prawa oświatowego, które nazywane jest “lex Czarnek”. Nowe prawo zakłada m.in. wzmocnienie roli kuratorów, a także zmianę funkcjonowania organizacji pozarządowych w placówkach oświatowych. Teraz ustawa trafi do Senatu, który będzie miał miesiąc na odniesienie się do niej.

Już teraz pojawiają się pytania, co z “lex Czarnek” zrobi prezydent Andrzej Duda? Z nieoficjalnych informacji wynika, że zaproponowane zmiany nie podobają się głowie państwa. Jego wątpliwości budzą przede wszystkim zbyt szerokie uprawnienia przyznane kuratorom. W tej sprawie ma się odbyć w tym tygodniu spotkanie Andrzeja Dudy z Przemysławem Czarnkiem.

Na dwoje babka wróżyła

O nowelizacji ustawy i możliwym zawetowaniu ustawy przez prezydenta rozmawiano w radiu TOK FM. Prof. Anna Pacześniak z Uniwersytetu Wrocławskiego, zastanawiała się, czy obiekcje do nowelizacji ma Andrzej Duda, czy może wpływ wywiera na niego żona, która jest nauczycielką.

Porównując “lex Czarnek” do weta w przypadku “lex TVN”, powiedziała, że nie jest pewna, czy nowelizacja oświatowa podzieli los ustawy wywłaszczającej amerykański kapitał z polskiego rynku medialnego

Sprawa “lex TVN” w dużej mierze dzięki TVN i innym mediom miała bardzo duże rezonowanie w opinii publicznej, natomiast “lex Czarnek” – mimo że dotyczy tak dużej grupy ludzi (…) nie ma aż tak dużego przełożenia, i presja, żeby prezydent zawetował tę ustawę, będzie dużo mniejsza – powiedziała prof. Pacześniak.

Duda nie ma nic do stracenia

Miłosz Wiatrowski z “Gazety Wyborczej”, po części podzielił zdanie politolożki i dodał, że w tym przypadku nie będzie także nacisków ze strony amerykańskiej, jak to miało miejsce w przypadku “lex TVN”. Dziennikarz podkreślił jednak, że Andrzej Duda nie ma nic do stracenia na zawetowaniu “lex Czarnek”.

Obóz władzy jest osłabiony, większość sejmowa jest bardzo słaba. Jarosław Kaczyński nie może sobie pozwolić teraz na wojnę z Andrzejem Dudą, a z kolei Andrzej Duda może sobie pozwolić na wiele więcej – tłumaczył Miłosz Wiatrowski. Zaznaczył, że weto w przypadku nowelizacji Przemysława Czarnka byłoby spójne, co do weta w przypadku “lex TVN”.

Źródło: TOK FM

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie