Polityka i Społeczeństwo

Mina zrzednie Kaczyńskiemu. Ten wyrok Sądu Najwyższego pokazuje, jak PiS naginał prawo w czasie pandemii

Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich, dotyczącą wprowadzonego przez rząd zakazu zgromadzeń. Wyrok jest precedensowy.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało, że Sąd Najwyższy uwzględnił kasację na korzyść dwóch mężczyzn ukaranych grzywnami m.in. za udział w zgromadzeniu w Tarnowskich Górach – od czego SN ich uniewinnił. Sytuacja miała miejsce w październiku 2020 r., dwa dni po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku odbierającego kobietom prawo do decydowania, czy kontynuować ciążę w przypadku nieuleczalnych wad płodu. Sąd ukarał ich 500-złotowymi grzywnami za udział w tym zgromadzeniu, za brak maseczek oraz także za wykrzykiwanie wulgarnych haseł.

Wyrok wydano w trybie nakazowym (bez rozprawy).

Sąd Najwyższy uznał, że rząd wprowadził zakaz zgromadzeń publicznych bez należytej podstawy prawnej. Zrobił to w drodze rozporządzenia zamiast ustawy oraz wbrew konstytucji. Jak podkreślił SN, rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii i zakazujące zgromadzeń, zostało wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej.

Wyrok SN na antenie TVN24 komentowała Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy Wolne Sądy – Ta decyzja będzie bardzo ważna nie tylko w tym postępowaniu, ale także będzie bardzo ważna dla setek innych postępowań, które toczą się przed sądami w całej Polsce – mówiła.

Jak podkreśliła, konstytucja mówi wyraźnie, że prawo do zgromadzeń może być ograniczane wyłącznie w drodze ustawy, “a nie jedynie wolą premiera czy któregoś z ministrów” – Te reguły zostały złamane, dlatego Sąd Najwyższy dzisiaj uniewinnił dwie osoby. Jestem przekonana, że tym śladem pójdą także inne sądy w Polsce – powiedziała.

Źródło – rpo.gov.pl, TVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie