Polityka i Społeczeństwo

Mieszkańcy miejscowości położonych nad Odrą z przerażeniem opisują objawy zatrucia. “Dowlokłem się do domu”

Mieszkańcy wsi i miasteczek położonych nad Odrą są przerażeni. Opisują objawy jakie mają po kontakcie z rzeką.

W sprawie zatrucia Odry na razie jest więcej niewiadomych niż pewnych informacji. Na tę chwilę wykluczono rtęć jako czynnik powodujący masowe śnięcia ryb. Coś jednak w Odrze płynie bardzo toksycznego, a świadczą o tym relacje osób, które miały kontakt z rzeką.

Potworny ból nóg i mięśni

Dziennikarze “Faktów” TVN pojechali do miejscowości leżących w pasie Odry. Mieszkańcy są przerażeni sytuacją i mówią o braku zaufania do służb, który wynika z braku informacji i odpowiedniej reakcji. Roman Włoch, bosman Odrzańskiej Przystani Turystycznej w Cigacicach, tydzień temu wchodził do Odry.

Zaczęły mnie boleć potwornie nogi, mięśnie. O 13-stej miałem temperaturę, dowlokłem się do domu. Pies też się wlókł – mówi w rozmowie z TVN.

Jak dodaje, podobne objawy miał jego syn i wielu znajomych. – Kolega, który w niedzielę woził dzieci łodzią, w poniedziałek dostał alergii skóry. Wysypało go od góry do dołu – opisuje.

W Widuchowej odławiane są tony martwych ryb. – Obawiam się o nasze zdrowie i życie. O zdrowie naszych dzieci. To niewyobrażalna katastrofa – mówi jedna z mieszkanek.

Ludzie mają rany na rękach

Beata Olejarz prezes Polskiego Związku Wędkarstwa (PZW) w rozmowie z RMF FM podkreśla, że trwa sprzątanie Odry. – W związku z komunikatem, żeby do końca września nie wędkować, wędkarze przestali zbierać ryby – mówi i opisuje dramatyczną sytuację.

Były sytuacje, gdzie były przeżerane rękawice, ludzie mają rany na rękach. Ta woda jest skażona. Ludzie są poparzeni. Jestem przerażonarelacjonowała.

Beata Olejarz dodaje, że rzeka jest zniszczona i wygląda tragicznie. – To jest porażające. To ogromna klęska. Przez 17 dni nasze państwo nie potrafi sprawdzić co jest w wodzie. Ryby nie żyją… przecież nie popełniły samobójstwa – powiedziała.

Wyraziła nadzieję, że sprawcy zostaną złapani i surowo ukarani. Za wskazanie winnych tej tragedii, wyznaczono nagrodę w wysokości 1 mln zł.

Źródło: “Fakty” TVN, RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie