Gospodarka

Miażdżące dane o zarobkach Polaków. Tego o dobrej zmianie nie dowiecie się z TVP

Mark Twain powiedział kiedyś, że są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki. Trzeba ze smutkiem przyznać, że obecny obóz rządzący każdy z rodzajów mijania się z prawdą opanował do perfekcji, niestety często z bardzo dobrym skutkiem przekładając je na poziom społecznego poparcia. Obywatele zazwyczaj wolą przyjmować dobre wieści, niż argumenty świadczące o ich nieprawdziwości. Nie dziwi zatem, że słuchając statystyk Głównego Urzędu Statystycznego o średniej wysokości wynagrodzeń w Polsce, możemy pomyśleć, że nasz kraj mlekiem i miodem płynie, gospodarka pędzi, a ludzie bogacą się jak nigdy dotąd. Prawda jest jednak brutalna.

Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę z tego, że dane o średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw obejmują jedynie duże przedsiębiorstwa (zatrudniające powyżej 9 osób) oraz tylko zarobki na etatach. Według ostatnich odczytów, w sierpniu 2018 roku średnie wynagrodzenie oszacowano na 4.798,27 zł brutto, czyli 3.409,79 zł netto. Warto jednak dodać, że to dane dotyczące ok. 40% polskich pracowników. Jak wygląda sytuacja u pozostałych? Otóż wysokość ich zarobków także jest badana przez GUS, jednak tymi danymi politycy zwykle chwalić się nie chcą. Okazuje się bowiem, że “dobra zmiana” w obszarze zarobków wszystkich Polaków wcale nie jest tak spektakularna, jak możemy dowiedzieć się z TVP.

Z przeprowadzanego co dwa lata badania wynagrodzeń w gospodarce narodowej dowiadujemy się znacznie więcej. Nie tylko możemy poznać przeciętne wynagrodzenia, ale także medianę i dominantę. Zwłaszcza ten ostatni wskaźnik, określający najczęściej występującą wysokość wynagrodzenia, pokazuje jak bardzo pogłębia się nierówność w dochodach klasy średniej i wyższej w porównaniu z najniższą klasą społeczną. W 2016 r. połowa zatrudnionych na umowę o pracę w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób otrzymywała płacę niższą niż 3510,67 zł brutto (2512 zł netto). Najczęstsze wynagrodzenie wynosiło 2074,03 zł brutto, a więc 1511,61 zł netto. Z kolei w firmach mniejszych, w 2017 r. przeciętne wynagrodzenie wynosiło 2800,50 zł, czyli zaledwie 2018,16 zł na rękę.

Źródło: Superbiz.pl

Fot. Flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie