Polityka i Społeczeństwo Sport

Miała być kara dla Rosji, jest żenująca pokazówka. Międzynarodowa organizacja bredzi o “budowaniu mostów”

Świat dąży do jak największej izolacji Rosjan na arenie międzynarodowej, ale dla niektórych organizacji zbrodniczy najazd na Ukrainę to za mało. FIDE urządziła żenującą pokazówkę.

Gdy Rosja najechała na Ukrainę, Zachód odpowiedział sankcjami. Rozpoczęło się izolowanie kraju-agresora na arenie międzynarodowej. Z Rosji zaczęły uciekać zagraniczne firmy, mieszkańcy Moskwy i Petersburga nie zjedzą już Big Maca ani nie obejrzą w kinie nowego filmu o Batmanie. Rosjan wykluczono też z wielu rozgrywek międzynarodowych. Sborna nie zagra z Polską w barażu o awans do mistrzostw świata, a rosyjskie kluby w piłkarskich europejskich pucharach. Rosyjscy i białoruscy sportowcy zostali wykluczeni z paraolimpiady.

O swoich sankcjach wobec Rosji i Białorusi poinformowała też Międzynarodowa Federacja Szachowa. Reprezentacje tych krajów zostały zawieszone w oficjalnych turniejach FIDE. Dobra decyzja? Szybko okazało się, że to tylko pokazówka.

Federacja przekazała bowiem, że „w poszczególnych turniejach z cyklu Mistrzostw Świata FIDE zawodnicy z tych krajów będą mogli brać udział pod flagą FIDE”. Rosjanie będą więc mogli występować w turniejach, ale bez rosyjskiej flagi. Nie jest więc to wykluczenie, a pozory wykluczenia.

Myślę, że decyzja podjęta przez FIDE jest wyważona i sprawiedliwa. Stosujemy się do zaleceń MKOl i zawieszamy udział wszystkich rosyjskich i białoruskich drużyn we wszystkich oficjalnych imprezach FIDE. Uważamy jednak, że gracze z tych krajów nie powinni być pozbawieni możliwości gry w poszczególnych rozgrywkach – nawet jeśli muszą to robić pod flagą FIDE – powiedział dyrektor generalny FIDE Emil Sutowski. – Rola FIDE polega na budowaniu mostów, jednoczeniu i pomaganiu światu, by był lepszym miejscem. Sport, a w szczególności szachy, które zawsze były i są do tego doskonałym narzędziem – dodał dyrektor. Rosjanie pograją sobie w szachy, a w tym samym czasie ich armie będą zabijać ukraińskich cywilów. Most zostanie zbudowany.

Czytaj również:

Źródło: Sport.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie