Polityka i Społeczeństwo

Miał szansę milczeć, ale niestety się odezwał. Bezczelna wypowiedź biskupa nt. pedofilii w Kościele

Bp Antonii Długosz w Apelu Jasnogórskim nazwał oskarżenia biskupów o tuszowanie pedofilii “zaplanowanym atakiem”.

 Bp Antonii Długosz: to zaplanowany atak

Biskup Antonii Długosz podzielił się swoją szokującą interpretacją skandali pedofilskich w Kościele.

Z wielkim bólem przeżywamy zaplanowany atak na biskupów. Wiąże się to z oskarżeniami, że niektórzy z nich zlekceważyli zatroskanie o skrzywdzonych przez księży ludzi, bagatelizując sprawców tych czynów. Każdy biskup spełnia misję ojca diecezji, ojcostwo zakłada miłość wobec diecezjan, która zawiera wszystkie przymioty jezusowej miłości (…) – mówił bp Długosz.

 – Kiedy ksiądz grzeszy, biskup wzywa go na rozmowę, upomina, wyznacza pokutę, po której, jeśli otrzymuje od księdza chęć poprawy, przebacza mu i daje szansę dobrego życia i duszpasterskiej pracy. Jezusowe miłosierdzie okazują biskupi także wobec pokrzywdzonych. W postawie biskupa występuje zachowanie Jezusa, który w sakramencie spowiedzi podobnie odnosi się do penitenta – powiedział duchowny.

Dodał, że “biskup ma być miłosiernym ojcem”. Jak w opowiadaniu pana Jezusa – daje szansę marnotrawnemu synowi. Sprzeniewierza się swemu powołaniu, gdy staje się prokuratorem, donoszącym sądom na grzeszącego syna. (…) Jeżeli nie ma poprawy u grzeszącego księdza, to ksiądz winien wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, a nie miłosierny biskup.  Biskupi, zachowując obraz miłosiernego ojca, są karani za grzechy synów, którzy nadużyli ich miłosiernej postawy – podkreślił.

Pedofilia jest problemem

Duchowny powiedział jednak też, że “pedofilia jest społecznym problemem”. Przypomniał przy tym np. niemieckie statystyki, z których ma wynikać, że “95 proc. wykroczeń pedofilskich występuje w rodzinach, a 5 proc. obejmuje środowiska szkolne, artystyczne, medyczne, sportowe”. – W tym 0,25 proc. dotyczy duchownych. Wydaje się, że analogiczna sytuacja występuje w naszym kraju. Zaplanowany atak środowisk wrogich Kościołowi celowo nagłaśnia tylko ów niewielki procent przestępstw księży – twierdzi biskup.

Słowa duchownego oburzyły Błażeja Kmieciaka, przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii. “Słowa bpa Długosza są niestety oderwane od troski o drugiego człowieka. Każdy ma obowiązek powiadomić organy ścigania o przestępstwie pedofilii. Biskup – wydaje się – powinien być ‘miłosiernym ojcem’ zwłaszcza dla tych, którzy cierpią, a nie tych, którzy krzywdzą popełniając przestępstwo” – napisał Kmiecik na Twitterze.

Źródło: gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie