Polityka i Społeczeństwo

“Metale przemysłowe” Pawłowicz i księgozbiór Piskorskiego. Co znajdziemy w majątkach sędziów TK?

Oświadczenia majątkowe Julii Przyłębskiej i pięciorga sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostały utajnione, choć według ustawy powinny być one jawne. Co wiadomo o majątkach sędziów TK?

Z mieszanką zdziwienia i oburzenia przyjęto decyzję o utajeniu oświadczeń majątkowych Julii Przyłębskiej i pięciu sędziów TK – chodzi o Krystynę Pawłowicz, Bartłomieja Sochańskiego, Michała Warcińskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka. Żeby to zrobić, zastosowano sprytną kombinację odwołań do różnych przepisów. Ostatecznie oświadczenia, które powinny być jawne, stały się utajnione. Dziennikarze WP Szymon Jadczak i Patryk Słowik podsumowali, co wiadomo o majątkach sędziów

Ostatnie jawne oświadczenie Krystyny Pawłowicz zostało złożone 30 marca 2020 roku, a więc dość dawno.

Sędzia TK zadeklarowała 90 tys. złotych oraz 2 tys. dolarów oszczędności. Ciekawym punktem są “metale przemysłowe w depozycie – wartość 150 tys. zł”. Do tego dochodzą dwa mieszkania – jak sprawdzili dziennikarze, warte odpowiednio ok. 805 oraz 296 tys. złotych.

W przypadku Bartłomieja Sochańskiego do dyspozycji jest dokument z 9 kwietnia 2020 roku. Sędzia deklarował 150 tys. złotych oszczędności i obrazy o wartości 100 tys. złotych. W oświadczeniu nie ma mowy o żadnych nieruchomościach – okazuje się, że włascicielką 130-metrowego domu jest żona sędziego.

W ostatnim jawnym oświadczeniu Michała Warcińskiego – z marca 2020 r. – czytamy m.in. o 587 tys. złotych oszczędności i 50-metrowym mieszkaniu na warszawskiej Woli. W maju 2020 r. Warciński kupił na woli kolejne mieszkanie za – według danych z bazy Cenatorium – 915 tys. złotych.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie