Polityka i społeczeństwo

Mateusz Morawiecki pod ostrzałem. To gigantyczny cios w dobrą zmianę tuż przed wyborami

W ostatnim tygodniu kampania wyborcza staje się ostrzejsza. Dziś „Gazeta Wyborcza” opublikowała artykuł, którym mocno uderza w PiS i przede wszystkim w premiera Mateusza Morawieckiego.

Sprawa tyczy się tego, jak szef rządu zarobił swój majątek. A ten jest ogromny. Tyle że nie do końca widoczny, ponieważ premier przed przejściem do polityki dokonał jego podziału z żoną Iwoną. Dlatego to ona jest współwłaścicielką m.in. mieszkań w starej kamienicy w centrum Wrocławia czy willi w Warszawie.

Dziennikarze „GW” dotarli jednak do nowych wątków „W tle są oszustwa urzędników, którzy zostali skazani na więzienie, i prywatna zażyłość z kardynałem Gulbinowiczem”- czytamy w dzienniku.

Ulubieniec księży i urzędników?

W 1999 r. 15 ha działki rolnej na Oporowie stało się własnością parafii pw. św. Elżbiety. W 2002 roku Morawiecki, wtedy już członek zarządu BZ WBK, kupił ją od Sławomira Żarskiego, proboszcza cywilno-wojskowej parafii pw. św. Elżbiety na wrocławskim Oporowie.

Realna wartość gruntu wynosiła 4 mln zł, ale obecny premier kupił go za o wiele niższą cenę. Zapłacił tylko 700 tys. zł. Dziś działka jest warta 70 mln zł. Nie wiadomo, skąd taka decyzja proboszcza i tak ogromny rabat.

Według źródeł „Wyborczej”, Mateusz Morawiecki na progu biznesowej kariery pozostawał w bardzo dobrych stosunkach towarzyskich z kilkoma wrocławskimi urzędnikami.

– Przyjaźnił się blisko z ówczesnym wiceprezydentem Andrzejem Jarochem i członkiem zarządu miasta Grzegorzem – dodają informatorzy gazety.

Jaroch, wiceprezydent Wrocławia, był odpowiedzialny za miejskie nieruchomości i promocję gospodarczą miasta. Dziś jest przewodniczącym sejmiku województwa z ramienia tej partii.

W 2001 r. odchodził jednak z urzędu w atmosferze skandalu. W „Wyborczej” czytamy:

„To na jego wniosek gmina przelała 5 mln zł na konto dewelopera, który miał zbudować 150 mieszkań komunalnych, ale nie był w stanie wywiązać się z umowy”.

Burza w sieci

Sprawa wywołała burzę w sieci.

https://twitter.com/augustynowska/status/1130343802219241473?s=21

https://twitter.com/trudneg/status/1130367677581676545?s=21

Czy to początek końca kariery Morawieckiego? Czy premier poda się do dymisji? Jeśli nie, może stanowić spore obciążenie dla PiS. W kontekście nadchodzących wyborów może się to okazać zabójcze…

Źródło: Twitter, Gazeta Wyborcza

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie