Polityka i Społeczeństwo

Marszałek Grodzki ostro o planach PiS wobec Mazowsza. “Kierowanie się polityczną zemstą jest godne ubolewania”

Flickr.com/Senat RP

PiS planuje podział Mazowsza na dwa województwa. O pomyśle krytycznie wypowiedział się marszałek Senatu Tomasz Grodzki. – Kierowanie się odczuciem zemsty politycznej to rzecz absolutnie nie do zaakceptowania – ocenił marszałek.

O pomyśle PiS poinformował w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”. Partia rządząca chciałaby stworzyć nowe, 17. województwo poprzez wyodrębnienie z województwa mazowieckiego Warszawy i przylegających do niej powiatów. Według „DGP” władza nie chce z tymi zmianami zwlekać – możliwe, że już jesienią odbędą się wybory do nowych sejmików. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk potwierdził, że prace nad projektem są zaawansowane.

“Polityczna zemsta”

Plan PiS mocno skrytykował marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W rozmowie z PAP Grodzki stwierdził, że „wszystkie działania wymierzone w samorząd są niesłuszne”. Marszałek nie ukrywał, że widzi w tej inicjatywie polityczne motywacje.

Jeśli nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do tego ruchu – a tak to wygląda – to nie powinien być on wykonywany, a kierowanie się odczuciem zemsty politycznej, czy chęcią odegrania się, to rzecz absolutnie nie do zaakceptowania i godna ubolewania – skomentował Grodzki.

Marszałek Senatu wyraził nadzieję, że sprawa „pozostanie dywagacją medialną” i zapowiedział, że jeżeli projekt trafi do Senatu, zostanie bardzo starannie rozpatrzony.

Przeprowadzimy rzecz porządnie przez cały etap legislacyjny. Będą opinie ekspertów, prawników. Przeprowadzimy analizę ekonomiczną i senatorowie będą mieli pełny materiał do podjęcia decyzji. Nigdy nie byliśmy maszynką do głosowania i nią nie będziemy – powiedział marszałek.

Sprzeciw władz samorządowych

Grodzki przypomniał też, że podział województwa skrytykowały mazowieckie władze samorządowe – marszałek Adam Struzik i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Trzaskowski podkreślał, że wydzielenie Warszawy będzie niekorzystne finansowo dla nowego województwa mazowieckiego.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie