Polityka i Społeczeństwo

Marian Banaś znowu precyzyjnie uderza. Tym razem wziął na celownik Ministerstwo Obrony Narodowej

Flickr.com/Kancelaria Premiera
Spór o sądy zdominował w ostatnim czasie debatę publiczną w Polsce. Patologie władzy krytykują polscy sędziowie, międzynarodowe autorytety prawnicze i Unia Europejska. Jednak nieprawidłowości i bezprawne działania rządu mogą dotyczyć także innych obszarów zarządzania państwem. Najwyższa Izba Kontroli złożyła właśnie zawiadomienie do prokuratury, chodzi o nieprawidłowości w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Marian Banaś nie wybaczył widocznie Jarosławowi Kaczyńskiemu politycznej zdrady.

Szef NIK został medialnie skompromitowany, kiedy okazało się, że jest na “ty” z przestępcami skazanymi za sutenerstwo. CBA ujawniło też nieprawidłowości w jego zeznaniach majątkowych. Zazwyczaj rząd idzie w zaparte, broni swoich, nawet jeśli ma przy tym wmawiać połowie kraju, że białe jest czarne. Nie tym razem.

Afera Banasia była tak ewidentna, że nawet w elektoracie PiS współpraca z podejrzanym urzędnikiem stała się problemem. Dlatego politycy tej opcji zaczęli publicznie sugerować, że powinien podać się do dymisji. Szef NIK odebrał to jako zdradę i atak na swoją osobę, postanowił się zemścić. W przypadku współpracy z PiS, wystarczyło zacząć przestrzegać prawa i wypełniać obowiązki kontroli państwa.

Pierwszy raport NIK ujawnił nieprawidłowości w Ministerstwie Sprawiedliwości. Według NIK, w niejasny sposób wydano aż 115 milionów złotych. Teraz Izba wydała nowy raport, tym razem chodzi o Wojskową Agencję Mieszkaniową, zarządzaną przez MON.

NIK złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa działania na szkodę Skarbu Państwa przez urzędników Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Olsztynie. Sprawa dotyczy m.in. przebudowy parku sprzętu technologicznego w Wierzbinach. “Nie dochowano bowiem obowiązku przeprowadzenia negocjacji cenowych, zawierając od razu umowę, w której wstępne wynagrodzenie określone zostało na 30 mln zł. Dopiero po ponad roku od zawarcia tej umowy spółka Sinevia przedłożyła ofertę, w której zaproponowała wynagrodzenie o ponad 20 mln zł wyższe od wstępnie ustalonego” – zauważył NIK.

Problemy pojawiły się również podczas przebudowy strzelnicy w Elblągu. Prace trwały 6 lat i zostały “nierzetelnie rozliczone” – twierdzą kontrolerzy. Wykonawca otrzymał kwotę o ponad 2,5 mln zł wyższą, niż ustalono.

źródło: wp.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie