Polityka i Społeczeństwo

Marian Banaś na celowniku prokuratury. Polityczna zemsta czy próba znalezienia prawdy?

Flickr/Kancelaria Premiera
Zachodniopomorska Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w urzędach skarbowych. Sprawa dotyczy Krajowej Administracji Skarbowej i przekroczenia uprawnień służbowych. W szczególności badany jest okres, kiedy na czele KAS stał ówczesny wiceminister finansów i obecny szef NIK – Marian Banaś.

– Zawiadomienie dotyczy nieprawidłowości w funkcjonowaniu urzędów skarbowych. Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie wszczął w tej sprawie śledztwo kwalifikowane z art. 231 par. 1 kodeksu karnego, mówiące o przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków służbowych. Osoba, która zawiadomiła prokuraturę, została przesłuchana w charakterze świadka – informuje Wirtualną Polskę Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Z uwagi na dobro śledztwa…

Pytana o więcej informacji prokuratura wykręca się standardową odpowiedzią.

– Z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego oraz wykonywane i planowane czynności procesowe, na obecnym etapie nie udzielamy bliższych informacji co do przedmiotu i zakresu prowadzonego śledztwa – tłumaczy Prokuratura Krajowa.

W sprawie chodzi jednak o okres 2017-2019, kiedy na czele KAS stał wiceminister finansów Marian Banaś. Jego zastępcą był Piotr Walczak.

Śledczych zawiadomił w listopadzie 2019 roku Marcin Kopczyk, który był dyrektorem Departamentu Nadzoru nad Kontrolami w Ministerstwie Finansów. Sprawa trafiła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a w drugiej kolejności do Prokuratury Regionalnej, następnie do Prokuratury Krajowej. Kolejnym etapem był oddział w Szczecinie.

Zemsta czy próba dochodzenia prawdy?

Wspomniane powyżej zawiadomienie wpłynęło do śledczych, gdy urzędnik stracił stanowisko w resorcie finansów. Ponoć powodem był wewnętrzny raport, jaki przygotował on z trzema innymi dyrektorami resortu. W nim znaleziono m.in. sugestie o sprzyjaniu mafii VAT-owskiej w resorcie finansów i blokowaniu wymierzonych w nią działań”. Cała czwórka już w resorcie nie pracuje, zaś dokument ich autorstwa miał trafić do Kancelarii Premiera.

“Naszym celem było usprawnienie pracy tysięcy rzetelnie i ciężko pracujących osób w KAS oraz doprowadzenie do faktycznej eliminacji mafii VAT-owskiej w Polsce. Mój wkład w raport to właśnie system, który spotkał się z uznaniem pozostałych dyrektorów. Niestety realizacja programu została przerwana latem 2018 roku” – argumentował w “Rzeczpospolitej” Kopczyk.

„Urzędnik, będąc pracownikiem administracji skarbowej, brał udział w wykryciu setek oszustw podatkowych, a ze swoim zespołem opracował nowatorski algorytm wykrywania oraz system eliminowania karuzel VAT.” – dodaje wp.pl.

Raport opisuje zaś działającą w kraju i za granicą grupę przestępczą, która miała wyłudzić z budżetu państwa na nielegalnym handlu paliwami ponad 500 mln zł. W proceder mieli być zamieszani wysocy oficerowie WSI, UOP, BOR i policji, były wiceprezes jednej z państwowych spółek energetycznych, znany ekspert podatkowy i członek mafii pruszkowskiej. Według raportu działania operacyjne Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie przeciwko tej grupie miały być sabotowane w samym resorcie finansów.

Banaś na celowniku

Czy sprawa nie jest też próbą zadania kolejnego ciosu Marianowi Banasiowi, który nadal nie chce ustąpić ze swojego stanowiska w NIK? Nie można tego wykluczyć. W tle w obozie Zjednoczonej Prawicy toczy się dziś prawdopodobnie zażarta wojna, w której bierze udział m.in. Zbigniew Ziobro. Czy tym razem Banasia uda się „upolować”? Przekonamy się wkrótce.

Źródło: wp.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie